اُمیکرون در کشور غالب شد

به گزارش مجله سفرنامه دبی، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19با بیان اینکه بیش از 50 درصد موارد در گردش کرونا در کشور مربوط به سویه اُمیکرون است، گفت: بنابراین می توان گفت که اُمیکرون در کشور غالب شده است.

اُمیکرون در کشور غالب شد

دکتر مسعود یونسیان در گفت وگو با خبرنگاران، درباره شرایط ابتلا به کووید19 در کشور، گفت: شرایط کشور به گونه ای است که طی دو هفته گذشته از نیمه دی ماه روزانه افزایش موارد تازه کرونا را داشتیم که حدودا روزی 10 تا 12 درصد افزایش نسبت به روز قبلش شاهد بودیم.

وی اضافه نمود: وقتی درصدی افزایش نسبت به روز قبل داشته باشیم، این درصد به صورت تصاعدی بالا می رود. به عنوان مثال اگر همان 10 درصد را هم به عنوان حداقل محاسبه کنیم، اگر قرار باشد روزی 10 درصد تعداد بیماران مان اضافه گردد، بعد از 10 روز تعداد بیماران تازهمان 2.6 برابر می گردد؛ به عنوان مثال اگر ما امروز 5000 بیمار تازه داشته باشیم و هر روز هم 10 درصد به تعداد بیماران روز گذشته ما اضافه گردد، بعد از 10 روز تعداد بیماران ما 2.6 برابر ضربدر 5000 مورد امروز می گردد و در نتیجه تعداد بیماران 13 هزار نفر می گردد. حال اگر همین فرآیند ادامه یابد و کسی جلوی آن را نگیرد، بعد از 20 روز این تعداد 6.7 برابر می گردد. اگر همین اتفاق یک ماه متوالی ادامه یابد و جلوی فرایند گرفته نگردد، بعد از یک ماه تعداد بیماران ما 17 برابر شده و تعداد بیماران مان 85000 نفر خواهد شد.

یونسیان تاکید نمود: بنابراین تصور نکنیم که با افزایشی که در هر روز نسبت به روز گذشته می بینیم، 1000 مورد به بیماران اضافه می گردد، بلکه 10 درصد اضافه می گردد که به تدریج عدد بزرگی می گردد. در عین حال نکته مهم دیگر این است که برخلاف تصور بسیاری از مردم هر مداخله ای که امروز در فرایند بیماری انجام دهیم، روز بعد انتظار نتیجه آن را نداریم. بلکه حداقل یک تا دو هفته طول می کشد تا نتیجه دهد. بنابراین اگر همین امروز حتی تمام محدودیت ها را بازگردانیم، تا نیمه بهمن ماه همین فرایند را خواهیم داشت. بر این اساس اگر همین امروز همه محدودیت هایمان را با شدت و حدت بازگردانیم، مردم هم 100 درصد رعایت موارد بهداشتی را داشته باشند، باز هم تعداد بیماران مان 5 رقمی می گردد و این اجتناب ناپذیر است، اما انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در حال حاضر، بعد از نیمه بهمن ماه است که یاری می نماید تا سرعت رشد بیماری کاهش یابد.

وی گفت: برعکس این موضوع هم صدق می نماید، یعنی اگر همه بازگشایی ها را انجام دهیم، نباید انتظار داشته باشیم که به سرعت نتیجه آن را ببینیم و بگوییم با وجود بازگشایی اتفاقی نیفتاد. باید توجه کرد که اتفاق از هفته اول و دوم بعد از آن بازگشایی رخ می دهد. بنابراین تاخیر زمانی تعداد بیماران نسبت به مداخلات مثبت و منفی ما باید حتما در تصمیم گیری ها مد نظر باشد.

وی درباره مقدار گردش اُمیکرون در کشور، گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد موارد کرونایی که در کشور در حال گردش است، از سویه اُمیکرون است و می توان گفت که اُمیکرون در کشور غالب شده است. در عین حال در کل جهان 72 درصد موارد ابتلا به کرونایی که آنالیز شده، اُمیکرون بوده و طبیعی است که کشور ما هم مستثنی نباشد. بنابراین اُمیکرون در جهان غالب شده و در کشور ما هم طبیعتا به ویروس غالب بدل شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2219

به "اُمیکرون در کشور غالب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اُمیکرون در کشور غالب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید