واکسن های فایزر و مدرنا علیه گونه لامبدا موثرند

به گزارش مجله سفرنامه دبی، محققان بر این باروند که واکسن های کرونای شرکت های فایزر و مدرنا هر دو در برابر نوع سویه دردسرساز لامبدا ویروس کرونا که اکنون در 31 کشور مشخص شده است، موثرند.

واکسن های فایزر و مدرنا علیه گونه لامبدا موثرند

به گزارش خبرنگاران، گونه لامبدا ویروس کرونا که نام علمی آن سی.37 است نخستین بار در کشور پرو شناسایی و نمونه هایی از آن هم در دسامبر 2020 پیدا شد. از آن زمان این سویه به گونه چیره در این کشور آمریکای جنوبی تبدیل شده و عامل ابتلای بیش از 80 درصد مبتلایان نو است. اکنون این گونه دست کم در 31 کشور جهان شناسایی شده است.

اکنون محققان آمریکایی می گویند داده هایی وجود دارد که نشان می دهد سویه لامبدا ویروس کرونا هنوز نسبت به واکسن های کرونا آسیب پذیر است.

محققان دانشکده پزشکی گراسمن در دانشگاه نیویورک متوجه شدند که آنتی بادی های تحریک شده از طریق ناحیه MRNA هنوز نوع Lambda را در مطالعات آزمایشگاهی خنثی می کند.

با وجود اینکه هنوز ثابت نشده که این واکسن ها قطعا در خنثی کردن این گونه موثرند اما محققان در خصوص این موضوع اطمینان دارند. هر دو واکسن های فایزر و مدرنا بر اساس فناوری mRNA ساخته شده اند. از این فناوری تا زمان شیوع کووید هرگز برای ساخت واکسن استفاده نشده بود.

اکنون این مطالعه نو که در نشریه BioRxiv منتشر شده است، امید بیشتری می دهد که سویه لامبدا از سایر گونه های کرونا که در حال گردش هستند، خطرناک تر نیست.

محققان در این مطالعه نمونه هایی از گونه لامبدا ویروس کرونا را در برابر آنتی بادی های ناشی از این دو واکسن کرونا آزمایش کردند. نتایج این مطالعه نشان داد در حالی که این گونه نوعی مقاومت نسبی نسبت به آنتی بادی های ایجاد شده از طریق واکسن ها را نشان می دهد اما این مقاومت باعث کاهش محافظت واکسن ها علیه آلودگی نسبت به عفونت نمی شود.

بر اساس یافته های این مطالعه، در حالی که گونه لامبدا نوعی مقاومت نسبی نسبت به آنتی بادی های ایجاد شده از طریق واکسن ها نشان می دهد اما این مقاومت به احتمال زیاد باعث از دست دادن قابل توجهی از محافظت واکسن ها در برابر این عفونت نمی شود.

نویسندگان این مطالعه از دانشگاه نیویورک نوشتند: نتایج نشان می دهد که واکسن های کرونایی که در حال حاضر استفاده می شوند از آلودگی فرد به گونه لامبدا ویروس کرونا پیشگیری می کنند و درمان با آنتی بادی مونوکلونال هم همچنان در برابر این سویه موثر است.

آنها افزودند: یافته های این مطالعه بر اهمیت استفاده گسترده از واکسیناسیون برای محافظت از افراد در برابر این بیماری تاکید دارد و نشان می دهد که واکسیناسیون کرونا فرایند توسعه این ویروس و ظهور گونه های نو آن را کند می کند.

سازمان جهانی بهداشت گونه لامبدا را در 14 ژوئن (24 خرداد)، گونه ای قابل توجه معرفی کرد. پژوهشی نو که در شیلی اجرا شده نشان می دهد که گونه لامبدا از هر دو گونه آلفا (نوع انگلیسی) و گاما (نوع برزیلی) ویروس کرونا مسری تر است.

معین ویژگی های این گونه همچنان نیازمند مطالعات بیشتر است، اما سازمان بهداشت عمومی انگلیس اعلام کرده که جهش در شاخک پروتئینی ویروس رخ داده است. گونه لامبدا در حالی معرفی می شود که بیشتر نقاط جهان درگیر گونه دلتا (نوع هندی) و دلتاپلاس هستند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1910

به "واکسن های فایزر و مدرنا علیه گونه لامبدا موثرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن های فایزر و مدرنا علیه گونه لامبدا موثرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید