ترکیه 20 میلیون توریست از برنامه سالانه خود عقب افتاد

به گزارش مجله سفرنامه دبی، رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید همسایه غربی ایران 20 میلیون جهانگرد از برنامه سالانه خود عقب افتاده است.

ترکیه 20 میلیون توریست از برنامه سالانه خود عقب افتاد

جلال ابراهیمی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: اقتصاد ترکیه در سال های گذشته بخش مهمی از درآمدزایی خود را حول محور توریستی بنا نموده اما پس از شیوع کرونا و به دنبال کاهش جدی مسافرت ها، اقتصاد این کشور با آسیبی جدی روبرو شد.

وی با بیان اینکه ترکیه برای سال 2021 برنامه ریزی نموده بود که پذیرای 50 میلیون توریست باشد، اعلام کرد: در حال حاضر ترکیه حتی به 30 میلیون توریست نیز راضی خواهد بود. در سال 2020 که اوج شیوع کرونا بود، تعداد کل توریستانی که به ترکیه رفتند تنها حدود 13 میلیون نفر بودند که این عدد یک سوم سال 2019 بود و رکودی جدی را در این زمینه برای ترک ها به ثبت رساند.

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با اشاره به کاهش جدی توریست های آلمانی و روسی در ترکیه، گفت: تنها از این کشورها حدود 15 میلیون توریست در سال های قبل به ترکیه رفته بودند اما امروز این تعداد به پایین ترین حد خود رسیده است. در کنار آن کشورهای شرق آسیا به عنوان رقبای ترکیه در حوزه توریستی برای به دست آوردن این بازار کوشش می نمایند.

ابراهیمی درباره میزان درآمد دولت ترکیه از محل ورود توریستان خارجی نیز شرح داد: ترکیه در سال 2019 حدود 45 میلیون توریست خارجی را پذیرایی کرد. اگر درآمد میانگین هر توریست را 2000 دلار تخمین بزنیم، این کشور در یک سال 90 میلیارد دلار از این حوزه درآمد داشت اما در دو سال گذشته با کاهش تعداد مسافران سقوطی عجیب در درآمدهای این بخش به دست آمده است.

وی ادامه داد: در سال 2019 هفت میلیون توریست از روسیه، پنج میلیون توریست از آلمان و دو و نیم میلیون توریست از انگلستان به ترکیه رفته بودند اما شرایط به گونه ای پیش رفته که انگلستان سال جاری حتی مجوز حضور دو تیم فوتبال این کشور برای حضور در ترکیه را نیز صادر نکرد. فعالان مالی و صاحب نظران ترکیه معتقدند اگر در کوتاه مدت راه حلی برای کاهش سفرها پیدا نشود، اقتصاد ایران با بحران های متعدد رو به رو خواهد شد.

به گزارش ایسنا، از ماه های پایانی سال 2019 که نخستین نمونه از ویروس کرونا در چین مشاهده شد، تمام کشورهای دنیا با مشکل شیوع کرونا روبرو شدند و به منظور کاهش سرعت شیوع، سفرهای توریستی به شکلی قابل توجه کاهش یافت.

کشورهای توریست پذیر امیدوارند با افزایش سرعت واکسیناسیون علیه کرونا، در ماه های آینده بار دیگر توان پذیرش مسافران جدید را پیدا نمایند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1861

به "ترکیه 20 میلیون توریست از برنامه سالانه خود عقب افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه 20 میلیون توریست از برنامه سالانه خود عقب افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید