تشریح فرایند شروع سال تحصیلی تازه در آذربایجان شرقی

به گزارش مجله سفرنامه دبی، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: چیزی که سال جاری مدنظر سیستم تعلیم و تربیت است، شروع سال تحصیلی از سوم مهر ماه به صورت مجازی بوده و رویکردی که دستگاه تعلیم و تربیت پیگیر آن است آرام، منظم،تدریجی با لحاظ تمام جوانب است.

تشریح فرایند شروع سال تحصیلی تازه در آذربایجان شرقی

جعفر پاشایی در گفت وگوی ویژه خبری، گفت: تصمیمات وزارت آموزش و پرورش متعهد به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و یک دستور العمل کلی از سوی وزارت برای آغاز سال تحصیلی به کل کشور صادر شده است.

وی ادامه داد: آغاز سال تحصیلی از یک مهر خواهد بود با توجه به این که سال جاری یک مهر مصادف با روز پنجشنبه است در این روز با اسم جشن شکوفه ها مدارس برای دانش آموزان پایه اولی و پیش دبستانی برای آشنایی آن ها با حوزه تعلیم و تربیت، مدرسه و معلمان باز خواهد بود لذا از سوم مهر ماه هم مدارس سراسر کشور سال تحصیلی را آغاز خواهند کرد.

وی اضافه کرد: بازگشایی اصلی مدارس برابر دستور العمل ابلاغی وزارت آموزش و پرورش از اول آبان ماه و آغاز سال تحصیلی در سوم مهر ماه به صورت مجازی، ترکیبی و تلویزیونی خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اضافه کرد: طبیعی است که در جهان بحث حضور دانش آموزان در مدرسه اولویت اول است حتی برای ارتقا کیفیت در حوزه آموزش محتوای درسی هم اولویت اول در جهان حضوری است.در کشور های مختلف هم سعی بر این بود که در دوران کرونا در اولین فرصت دانش آموزان در مدارس حضور یابند.

وی اظهار کرد: در ابتدای کرونا به لحاظ اجبار به آموزش مجازی روی آوردیم و فرایند صد ساله آموزش تغییر یافت اما این اجبار باعث رخ دادن اتفاقات جدیدی در حوزه آموزش و پرورش شد که ما توانستیم آموزش های خود را به سمت آموزش های مجازی بکشانیم که منجر به شکل گرفتن ابر شبکه ای مانند شاد شد.در حال حاضر آموزش و پرورش آذربایجان شرقی آمادگی لازم را برای آغاز مدارس با چهار روش مجازی، حضوری، ترکیبی و تلویزیونی را دارد.

پاشایی گفت: بعضی از منطقه ها روستایی ما زیر ساخت های اولیه را برای استفاده از حوزه آموزش مجازی را ندارند آذربایجان شرقی جز اولین استان هایی هستیم که به لحاظ اهمیت این موضوع اقدامات موثری انجام و مورد تایید وزیر وقت آموزش و پرورش نهاده شد.

وی اعلام کرد: در آذربایجان شرقی همکاران اداری و داوطلب تحت اسم طرح یاریگران آموزشی بدون دریافت مبلغی از آموزش و پرورش در روستاهایی که زیرساخت های ارتباطی نبود به یاری معلم ها رفته و بسته های آموزشی برای این منطقه ها تهیه کردند. لذا یکی از بحث های اساسی در دوران کرونا تلویزیون بود که تمامی درس ها در رسانه ملی تدریس شد.

وی ضمن اشاره به یاری های خیرین در استان برای دانش آموزان بی بضاعت گفت: استان ما در بحث یاری به دانش آموزان بی بضاعت به همت خیرین محترم یکی از استان های پیشتاز است.تعهد ما این است که به فضل پروردگار هیچ دانش آموزی خارج از سیستم تعلیم و تربیت نباشد.

وی بیان نمود: تصمیم مهم دیگری که با یاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام و به تصویب شورای آموزش و پرورش و ستاد ملی مقابله با کرونا استان رسید،برقراری آموزش حضوری در مدارس منطقه ها روستایی و شهری با تعداد دانش آموز کمتر از 50 نفر بود که سال جاری هم همانطور خواهد بود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اضافه کرد: دوران کرونا هم برای دانش آموزان و اولیا محترم و هم برای متولیان امر آموزش و پرورش و برای نظام و تعلیم تربیت دوران سختی بود. لازمه جبران این مسائل به وجود آمده در این دوران این است که از اضلاع مختلفی که در تعلیم و تربیت مهم و تاثیر گذار هستند، با یکدیگر همکاری نمایند چرا که حوزه آموزش و پرورش به تنهایی توانایی این کار را نخواهد داشت و باید اولیا محترم، معلمان و مدیران مدارس و نهاد های تاثیرگذار دست در دست هم داده و به یاری هم این مسائل را برطرف نمایند.از جمله این اقدامات می توان به برگزاری کلاس های جبرانی و فراوری محتوای استاندارد شده که بتواند در کوتاه مدت این نقیصه را برطرف کند، اشاره نمود.

وی ادامه داد: با یاری وزارت آموزش و پرورش و در راس آن سازمان پژوهش و برنامه ریزی کشور فراوری محتوا هم در حوزه کتاب به شکل فیزیکی و هم راهنمای کتاب معلم به شکلی تدوین می گردد که بتوانیم کاستی ها را جبران کنیم.

پاشایی اضافه کرد: بعلاوه در سطح آذربایجان شرقی که به تصمیم شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش استان که 39 ناحیه و منطقه در آن حضور دارند، این است که بلافاصله بعد از آغاز مدارس به شکل حضوری، تمام ظرفیت های درون سازمانی،برون سازمانی و امکانات درون مدرسه و همه نهاد ها و اولیا محترم بتوانیم مسائل را حل کنیم که این ها باز به صورت تدریجی، هماهنگ با مقطع سنی و روحیه و انگیزه دانش آموزان خواهد بود چرا که اگر برنامه ریزی لازم را نداشته باشیم، آسیب ها بیشتر خواهند شد.

پاشایی ضمن توصیه به اولیا اضافه کرد: اولیا محترم باید آموخته های خود و فرزندان خود را در اختیار عوامل مدارس قرار دهند تا ما هم بتوانیم برنامه ریزی های مناسب را برای حل مسائل دانش آموزان انجام دهیم. چرا که عظیم ترین حلقه اتصال دولت و ملت حوزه تعلیم و تربیت است.

وی ادامه داد: ما میتوانیم با هماهنگی، یکدلی و یکرنگی موفقیت را در حوزه تعلیم و تربیت و آینده سازان نظام مقدس جمهوری اسلامی را در مرکز محلی به نام مدرسه که صندلی علم و ایمان است، باحضور راهنما و و مربی قوی به نام معلم که مرکز اصلی در تعلیم و تربیت است را رقم بزنیم و آرزوی ما این است که دوران کرونا را پشت سر گذاشته و و همچنان شاهد شور و شوق و محبت در مدارس باشیم.

وی با بیان این که ستاد پروژه مهر هر هفته روز شنبه برگزار گردید، گفت: ما بعد از انتها امتحانات خرداد تمهیدات لازم را برای آغاز سال تحصیلی را به شکل منظم،منسجم،هماهنگ و برنامه ریزی شده انجام دادیم. لذا در روز های شنبه هر هفته ستاد پروژه مهر در منطقه ها و نواحی استان انجام و کارگروه های مختلفی مانند اطلاع رسانی، تامین، تجهیز، توزیع کتاب، صدور ابلاغ و ... شکل گرفتند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان، پاشایی اعلام کرد: در آذربایجان شرقی آموزش تقریبا در 8 هزار و پانصد مدرسه با 870 هزار نوآموز و دانش آموز از روز شنبه سوم مهر ماه آغاز خواهد شد. من و تمامی همکارانم در استان آماده برطرف هرگونه نارسایی هستیم تا یک سال تحصیلی شاداب و هماهنگ را پشت سر بگذاریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1987

به "تشریح فرایند شروع سال تحصیلی تازه در آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح فرایند شروع سال تحصیلی تازه در آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید