حرف i در ابتدای محصولات اپل از کجا آمد؟

به گزارش تور دبی ارزان، کمپانی معظم اپل، میراث استیو جابز فقید است اما جالب است بدانید حرف i در محصولات اپل، حاصل نبوغ این مرد عظیم نیست!

حرف i در ابتدای محصولات اپل از کجا آمد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایتنا،روزی روزگاری، مدت ها قبل از آنکه رهبران جهانی تکنولوژی عادت به پوشیدن پیراهن های یقه اسکی و تی شرت های مخصوص به خود نمایند شرکتی به نام اپل که در حال افول و سقوط بود تحت رهبری شخصی به نام استیو جابز اقتدار و مشروعیت خود را در عرصه تکنولوژی مجددا بدست آورد. در کنار وی مغزی متفکر به نام جاناتان آیو و رایانه ای به نام iMac قرار داشت.

سال 1998 بود و رایانه iMac نمونه ای بود که پیش از آن در عرصه تکنولوژی دیده نشده بود. با طراحی منحصر به فرد و سخت افزارهای پیشرو در زمان خود. اما یک مغز متفکر دیگر در این میان حضور داشت: کارمندی در اپل با نام کن سگال یعنی همان شخصی که مسئول مستقیم حرف i در محصولات اپل است: iPhone، iPad، iMac و ... .

از آنجایی که در سال 1998 رایانه iMac به شکلی ویژه برای آن دسته از مشتریانی که قرار بود به اینترنت دسترسی داشته باشند طراحی شده بود، سگال پیشنهاد داد که حرف i به عنوان اولین حرف در واژه انگلیسی Internet به کار گرفته شود.

استیو جابز وقتی که این رایانه را معرفی میکرد به جهان گفت: هرچند خون مکینتاش در رگ های این رایانه جریان دارد، اما ما آن را در راستای اولین احتیاج مشتریان خود یعنی رفتن به اینترنت طراحی نموده ایم. سریع و ساده. این چیزی است که هدف اولیه این محصول است.

اما واقعیت این است که حرف i تنها مربوط به اینترنت نیست و در همین جا متوقف نمی شود. استیو جابز همچنین اقدام به معرفی همه چیزهای دیگری کرد که این حرف به آنها مرتبط می شد. Instruct، inform، individual، inspire. این ایده به سرعت در ذهن بسیاری از کاربران جای گرفت و نمود شاخص و ذاتی حرف iبیش از همه در محصولی به نام iPhone جان گرفت.

به این ترتیب حرف i بسیار فراتر از معنای اینترنت محور خود قدم برداشت و حتی در محصولی مانند iPod که در ابتدا و در اولین نسل خود چندان بر محور اینترنت نبود نیز خودنمایی کرد.

البته به مرور زمان و با گذشت چندی سال اپل از این قاعده و اصل اساسی نام گذاری منحرف شده است و در محصولات جدید این شرکت نظیر Apple TV یا ساعت هوشمند این شرکت یعنی Apple Watch دیگر خبری از i نیست.

اما هنوز هم برای همه کاربران در سراسر جهان حرف i یاد آور اپل و البته استیو جابز است. تا جایی که بعد از اپل بسیاری دیگر از شرکت ها اقدام ب استفاده از این حرف در ابتدای محصولات خود کردند اما هیچ کدام از این ها به اندازه i در محصولات اپل مشروعیت بخش و پر معنا نبوده است.

این روزها با ابزارهای جدید و تکنولوژی های بزرگی نظیر IoT و تعداد فراوان دستگاه های متصل به اینترنت i به تنهایی دیگر نشانه و دالی مبنی بر اینترنت نیست و به مرور زمان گویا بعد از جابز به تدریج این حرف به ماهیت اصلی خود باز می شود!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1461

به "حرف i در ابتدای محصولات اپل از کجا آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف i در ابتدای محصولات اپل از کجا آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید