خبرنگاران درک مکانیسم ترمیم پوست

به گزارش مجله سفرنامه دبی، تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه منچستر مکانیسم ترمیم پوست انسان را کشف کردند.

خبرنگاران درک مکانیسم ترمیم پوست

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران از پایگاه خبری ساینس، فعال شدن بخش هایی از دی ان ای انسان منجر به افزایش تولیدمثل سلول های پوست و در نتیجه ترمیم جراحت های آن می شود. همچنین محققان توانستند دو فاکتور رونویسی را شناسایی کنند که فرایند طبیعی تولیدمثل سلول های پوست را بهبود می بخشند. یکی از این فاکتورهای رونویسی، تنظیم کننده اصلی دی ان ای در سلول های پوست است و فاکتور دیگر وظیفه کنترل استرس اکسیداتیو را بر عهده دارد.

این فاکتورهای رونویسی در واقع پروتئین هایی هستند که به دی ان ای متصل شده و موجب فعال شدن رونویسی در سلول ها و در نتیجه فعال شدن ژن ها، ساخته شدن آر ان ای و تولید پروتئین های دیگر می گردند.

به گفته محققان این دو فاکتور رونویسی جدید، تقسیم سلولی سلول های پوست را افزایش می دهند. محققان با استفاده از ماده ای موسوم به سولفورافان که به طور طبیعی در کلم بروکلی، جوانه کلم بروکسل و کلم وجود دارد، توانستند پیوند بین فاکتورهای رونویسی و بخش های خاصی از دی ان ای را که بر تقسیم سلولی اثرگذار هستند، افزایش دهند و در نتیجه فرایند ترمیم پوست را به میزان 20 تا 25 درصد بهبود بخشند.

به گفته محققان نتایج این تحقیقات، بشر را یک گام به رویای بازسازی اندام های انسان نزدیک تر می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Anti-aging compound improves muscle glucose metabolism in people منتشر شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1825

به "خبرنگاران درک مکانیسم ترمیم پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران درک مکانیسم ترمیم پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید