خبرنگاران نذر دانایی در پایتخت کتاب ایران

به گزارش تور دبی ارزان، شیراز- خبرنگاران- نذر دانایی اندک زمانی است که باب شده؛ اما در همین مدت کوتاه چند ساله، جای خود را در دل مردم باز نموده است؛ تا آنجا که مردم شهر ادب پرور و کتابدوستی همچون شیراز در ماه محرم و صفری که گذشت در دو مرحله بیش از 15هزار جلد کتاب به مدارس فارس اهدا کردند.

خبرنگاران نذر دانایی در پایتخت کتاب ایران

به گفته رئیس اداره فرهنگی، هنری آموزش و پرورش فارس در گام نخست این فراخوان یک هزار و 440 دانشنامه و در گام دوم آن، 14 هزار کتاب در 60 کانون فرهنگی هنری فارس توزیع شده است.

همچنین نوید ایجاد 255 کتابخانه در مدارس مناطق محروم و عشایری فارس نیز با اتکا به همین پویش داده شده است.

کسب عنوان پایتختی کتاب ایران در سال 99، شیرازی ها را بر آن داشت که بیش از گذشته برای ترویج کتابخوانی گام بردارند؛ به بیان دیگر باید اذعان کرد که این مردم بوده اند که در هشت ماهی که چنین عنوانی بر تارک شیراز می درخشد، با اقدامات عملی خود باوجود شیوع کرونا رونقی به کتاب خوانی بخشیده اند.

در این میان، همکاری نیکوکاران و گروه های مردم نهاد نیز در ارائه و پیشبرد طرح های ترویج کتابخوانی ستودنی است.

از سوی دیگر، یکی از عناصر مهم در پایتخت کتاب ایران، همکاری همه نهادهای مسوول برای افزایش سرانه کتابخوانی و ترویج آن است، در خصوص ادای نذر دانایی، اداره کل آموزش و پرورش فارس توانست بخش بزرگی از نذرهای مردمی را که دانش آموزان یعنی قشر کودک و نوجوان نیز در آن سهیم بودند به خواندن کتاب اختصاص دهد، آن هم در زمانه ای که شیوع بیماری کرونا، ادای نذورات را در ماه هایی همچون محرم و صفر سخت نموده بود.

با این نگرش، ادای پویش اهدای کتاب در قالب نذر، زمینه ارتقای فرهنگ عمومی و بهبود سبک زندگی را همراه داشته است.

مشارکت همگانی برای اهدای کتاب

حمایت چهره های مهم فرهنگی، هنری و حتی اهالی سیاست و مسوولان فارس نیز از نخستین روزهای اجرای این پویش، باعث دعوت بیشتر مردم به اهدای کتاب شد؛ تا بدان جا که استاندار فارس در پیغامی به دست اندرکاران این حرکت فرهنگی، عنوان نمود: ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و آگاهی بخشی در مناطق کمتر توسعه یافته استان به عنوان ضرورتی انکارناپذیر مورد تاکید است .

عنایت الله رحیمی در ادامه پیغام خود بیان نموده است که بهره مندی از ظرفیت کتاب هایی که در اداره ها و حتی منازل بدون استفاده مانده است، در مناطق محروم می تواند کارگشا و موثر باشد.

وی اضافه کرد: پویش نذر دانایی، با هدف اهدای کتاب به ویژه در مناطق محروم می تواند با بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود شاخص های فرهنگی را افزایش دهد و از بروز آسیب های اجتماعی پیشگیری کند.

استاندار فارس با تقدیر از ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته، با اهدای کتاب از این پویش حمایت کرد.

سعید خادمی، رئیس اداره فرهنگی هنری آموزش و پرورش فارس نیز روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران، بر ضرورت توسعه شاخص های ترویج کتابخوانی تاکید نمود.

در دسترس بودن کتاب اولین قدم برای افزایش سرانه کتابخوانی

او عنوان نمود: افزایش سرانه کتابخوانی در گرو در دسترس بودن کتاب است و پویشی همچون نذر دانایی افزون بر هدفمند کردن کمک های مردمی به این مهم کمک می رساند.

این مقام مسوول گفت: هم اکنون از 8 هزار واحد آموزشی فعال در فارس، در بخش دختران یک هزار و 551 کتابخانه مستقل، 87 کتابخانه مشترک و 809 مدرسه بدون کتابخانه و در مدارس پسرانه یک هزار و 718 مدرسه وجود دارد که از این تعداد 789 مدرسه آن کتابخانه ندارند؛ همچنین از یک هزار و 507 مدرسه مختلط، بیش از 533 مدرسه کتابخانه ندارد.

خادمی ابراز امیدواری کرد که با تداوم چنین برنامه هایی به مناسبت های مختلف افزون بر فرهنگ سازی بتوان در مدتی اندک تمامی مدارس فارس را به کتابخانه تجهیز کرد.

این مقام مسوول اعلام کرد: باورمان این است که گاهی یک کتاب می تواند سرنوشت جامعه ای را عوض کند؛ از سوی دیگر کتاب همدمی بی ضرر برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان و فرهنگیان در عصر شبکه های مجازی است.

او اضافه کرد: پیش از شروع ماه محرم و شروع پویش نذر دانایی نیز 14هزار جلد کتاب به ارزش یک میلیارد و 850 میلیون ریال در 60 کانون فرهنگی تربیتی آموزش و پرورش فارس با کمک خیران توزیع کردیم.

همچنین جهانبخش بانشی مسوول اداره فرهنگی و اردوهای اداره کل آموزش و پرورش فارس نیز به خبرنگاران گفت: در 59 منطقه آموزش و پرورش فارس تعداد شایان توجهی مدارس کم برخوردار وجود دارد که به کمک فرهنگی احتیاج دارند.

نذر دانایی تا هفته کتابخوانی ادامه دارد

او اظهار کرد: نظر به اهمیت فرهنگسازی در حوزه کتابخوانی و ضرورت تقویت بنیان علم و اندیشه در پایتخت کتاب ایران، این پویش برای گام سوم تا هفته کتاب در آبان ماه 99 ادامه می یابد.

بانشی ابراز داشت: شهروندان می توانند کتاب های خود را به نشانی کتاب فارس فرهنگی در شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) ارسال نمایند.

به گزارش خبرنگاران، بنابر آمار اداره کل آموزش و پرورش فارس 870 هزار دانش آموز در این استان، مشغول به تحصیل اند که از این تعداد 488 هزار نفر در پایه دبستان، 215 هزار نفر در پایه متوسطه اول و 167هزار دانش آموز در متوسطه دوم درس می خوانند.

در حال حاضر 6 میلیون و 369 هزار و 969 جلد کتاب در کتابخانه های مدارس این استان موجود است و 2 هزار و 131 مدرسه دخترانه، پسرانه و مختلط در فارس کتابخانه ندارند؛ این در حالی است که سرانه کتاب به ازای هر دانش آموز فقط 7 عدد است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1451

به "خبرنگاران نذر دانایی در پایتخت کتاب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نذر دانایی در پایتخت کتاب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید