خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

به گزارش تور دبی ارزان، گیاه کاپاریس اسپینوزا که با نام های کَبَر، کَوَر، لگجی، داغ قارپوزی، کِیپر و ... شناخته می شود، خاصیت ضدسرطانی قابل توجهی دارد و می تواند در صنعت داروسازی به عنوان دارویی برای درمان سرطان استفاده شود.

خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته

به گزارش ایسنا، با وجود پیشرفت های روزافزون درمان سرطان، مقاومت به داروها یکی از مشکلاتی است که برخی بیماران با آن روبرو می شوند. به همین دلیل پژوهش های مرتبط با درمان سرطان هنوز ادامه دارند و بیشتر داروسازان توجه خود را به ساخت داروهای سرطان با کارایی بیشتر، سمیت کمتر و قیمت پایین تر معطوف کرده اند.

مطالعات تجربی نشان داده که برخی گیاهان شناخته شده، تأثیرات ضد سرطانی دارند. به نظر می رسد که ساخت داروهای جدید مشتق شده از گیاهان، می تواند باعث به وجود آمدن روش های اثربخش تری در درمان سرطان شوند. در سال های اخیر به دلیل پیشرفت های بسیار زیاد شیمی آلی، تغییرات پیشگام در روش های عصاره گیری و خالص سازی و شناخت دقیق تر ترکیبات طبیعی گیاهان، توجه زیادی به داروهای با پایه گیاهی شده است. به علاوه استفاده از منابع گیاهی به عنوان مواد اولیه ارزان تر می تواند به صنعت داروسازی کمک کند تا داروهایی با قیمت پایین تر ساخته شوند.

گیاه کاپاریس یا کبر؛ یکی از گیاهانی است که به دلیل داشتن مقادیر زیادی از ترکیبی فلاونوئیدی به نام کوئرستین می تواند خاصیت ضد سرطانی داشته باشد. فلاونوئیدها از مهم ترین ترکیبات گیاهی هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و می توانند رادیکال های آزاد درون سلول ها را حذف کنند. بنابراین نقش مهمی در محافظت بدن در برابر سرطان دارند.

گیاه کبر، مقاومت زیادی در برابر خشکی، شوری، آفتاب شدید، گرمای بالای 40 درجه و سرمای تا 8- درجه دارد و این ویژگی باعث شده که در مناطق مختلف و از شمال تا جنوب ایران، پراکنده شود. گیاه کبر به صورت ترشی و شور مصرف می شود و در غذاهای ایتالیایی همراه با سالادها، پاستاها و پیتزا استفاده می شود.

از آنجا که گیاه کبر به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوئیدی می تواند خاصیت ضدسرطانی داشته باشد، یاسمن مقدم نیا و دکتر سهراب کاظمی استادیار فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی نوشیروانی بابل، در مطالعه ای تأثیرات ضد سرطانی این گیاه را بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه پس از جمع آوری گیاه کبر از ارتفاعات فیروزکوه در شمال ایران، میزان ترکیب کوئرستین این گیاه با استفاده از روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) اندازه گیری شد.

عصاره این گیاه به محیط کشت سلول های سرطانی Hela (سرطان دهانه رحم)، MCF-7 (سرطان پستان)، Saos (سرطان استخوان) و سلول های فیبروبلاست (به عنوان گروه کنترل) اضافه شد. سپس میزان تکثیر و بقای این سلول ها با روش MTT مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر این، برای اندازه گیری خاصیت آنتی اکسیدانی گیاه کبر آزمایش FRAP نیز انجام شد.

با انجام این آزمایشات مشاهده شد که عصاره گیاه Capparis spinosa برای این سه رده سلول سرطانی، سمی است و در غلظت های کم نیز می تواند از رشد این سلول های سرطانی جلوگیری کند. همچنین تأیید شد این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی دارد و میزان ترکیب کوئرستین از دیگر ترکیبات موجود در این گیاه بیشتر است.

به طور خلاصه می توان گفت که کوئرستین موجود در گیاه کاپاریس، تأثیر ضد توموری قابل توجهی دارد و می تواند به عنوان یک داروی طبیعی ایده آل برای درمان سرطان مورد توجه قرار گیرد.

نتایج این پژوهش زمستان 2019، در آخرین شماره فصلنامه علمی-پژوهشی بیوتکنولوژی پزشکی ابن سینا (AJMB) منتشر شده است. این مجله توسط پژوهشگاه فن آوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی (ابن سینا) به چاپ می رسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 263

به "خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص ضدسرطانی گیاهی فراوان ولی ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید