راه اندازی اولین کرادفاندینگ جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک

به گزارش خبرنگاران، نخستین نشست تخصصی هم اندیشی الزامات کارآفرینی و نوآوری در سلامت با تاکید بر موضوعاتی همچون ضرورت توانمندسازی دانشجویان و تبدیل ایده به ثروت در دانشگاه ها، دستیابی به فهم مشترک در مورد مسایل مختلف نظام سلامت کشور، آنالیز راهکارها و ارائه ایده های انتقادی برای تقویت کارآفرینی، اهمیت ارزش اجتماعی کسب و کارها در حوزه سلامت، هم افزایی واحدها در حوزه فناوری و شناخت کامل عرصه سلامت و توجه به تفاوت های آن با سایر حوزه ها در جهت تقویت کسب و کارهای نوین در این عرصه، برگزار گردید.

راه اندازی اولین کرادفاندینگ جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک

دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست که با همکاری مشترک معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور مسئولان حوزه فناوری و کارآفرینی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی برگزار گردید، با اشاره به اهمیت موضوع کارآفرینی در حوزه سلامت، اظهار کرد: امروز ایجاد نشاط در فضای دانشجویی، توانمندسازی دانشجویان و تبدیل ایده به ثروت به یک ضرورت تبدیل شده و از انتخاب ما خارج است. متاسفانه پژوهش و تحقیقات در کشور مساله محور نبوده و اغلب در جهت برطرف مسائل جامعه نیست.

راه اندازی اولین Crowd funding جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک

دکتر علیرضا بهرامی رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست، با بیان اینکه فرایند کارآفرینی و نوآوری در کشور رو به رشد است، گفت: تیم راه انداز دوره های ام بی ای سلامت در جهاد دانشگاهی و مدرسان این دوره ها از پیش قراولان کارآفرینی کشور هستند و تا به امروز 5 دوره ام بی ای سلامت را با موفقیت برگزار نموده اند که مهمترین نتیجه آن تغییر دیدگاه و نگرش دانشجویان و فارغ التحصیلان نسبت به اشتغال در حوزه سلامت است.

وی با بیان اینکه عرصه کارآفرینی حوزه سلامت در بیمارستان ها مراکز درمانی است، گفت: 80 تا 90 درصد بودجه سلامت کشور در مراکز درمانی هزینه می گردد، بنابراین کارآفرینی به جای کارخانه در همین مراکز درمانی معنا پیدا می نماید.

بهرامی با اشاره به ضررده بودن بسیاری از بیمارستان های دانشگاهی به دلیل مدیریت دولتی آنها، اضافه کرد: باید برای اصلاح و ساماندهی این شرایط راه چاره ارائه داد. پیشنهاد بنده این است که یکی از همین بیمارستان ها، تحت نظارت ریاست دانشگاه به صورت پایلوت به اساتید کارآفرین و نوآور سپرده گردد تا بتوان با ارایئه ایده های نو، مدیریت و اداره آن را با کاهش هزینه ها و ارتقای کیفیت متحول کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه یکی از بالاترین پتانسیل های خیریه در کشور به حوزه و دانشگاه اختصاص دارد، اعلام نمود: به همین دلیل در آینده نزدیک اولین CROWDFUNDING جهاد دانشگاهی (پلتفرم جذب سرمایه جمعی) در راستای حمایت و پشتیبانی از ایده های استارت آپی راه اندازی می گردد.

اقتصاد دولتی مانع نوآوری در بخش های دولتی است

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست با بیان اینکه حرکت خوبی برای تحقق دانشگاه های نسل 3 و 4، کارآفرینی و فراوری ثروت در دانشگاه های کشور شروع شده، گفت: اشتیاق برای تحقق کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه ها زیاد است به شرطی که برنامه ریزان و سیاستگذاران به درستی از آن استفاده نمایند.

وی با اشاره به راه اندازی 77 شرکت دانش بنیان در دانشگاه و تبدیل دانشکده سابق ایمنی دانشگاه در شرق تهران به پارک علم و فناوری، اضافه کرد: شرکت های اسپین آف شده از مراکز رشد دانشگاه در این پارک علم و فناوری فعالیت خواهند کرد. همچنین برای حمایت از شرکت ها، راه اندازی چندین شتاب دهنده خوب و صندوقی برای ارائه تسهیلات به کارآفرینان پیش بینی شده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتقاد از نقش کمرنگ بخش خصوصی در حوزه سلامت، توضیح داد: 80 درصد کارخانجات داروسازی در کشور ما دولتی یا خصولتی بوده و بزرگترین بیمارستان های کشور و همچنین اقتصاد سلامت ما دولتی است که این مساله مانعی برای تقویت کارآفرینی و نوآوری است.

وی با اشاره به راه اندازی اتاق تکنولوژی و فناوری در بعضی از بیمارستان های دانشگاه، گفت: این طرح با هدف تعامل مثبت بین پزشک و فناور برای ارائه ایده های کاربردی و دستیابی به تفاهم و درک متقابل بین این دو گروه اجرا شده است.

دکتر زرقی با بیان اینکه اقتصاد دولتی مانع نوآوری در بخش های دولتی از جمله بیمارستان های دانشگاهی است، توضیح داد: اگر پیشنهادات در قالب بسته های جامع و کامل ارایه گردد، مطمئنا در شورای فناوری دانشگاه آنالیز خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 8 اسفند 1398 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 858

به "راه اندازی اولین کرادفاندینگ جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی اولین کرادفاندینگ جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید