رتبه دوم جمعیت سالمندی کشور متعلق به این استان است

به گزارش مجله سفرنامه دبی، یک کارشناس و مشاور خانواده، یکی از مهم ترین عوامل برای جوانی جمعیت را، فرهنگسازی در راستای فرزندآوری دانست و گفت: باید در این راستا با تقویت برنامه های تشویقی برای جوانی جمعیت چاره اندیشی گردد.

رتبه دوم جمعیت سالمندی کشور متعلق به این استان است

به گزارش خبرنگاران، فریبا بریمانی مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان این که 13 درصد جمعیت این استان سالمند هستند و استان مازندران رتبه دوم جمعیت سالمندی کشور را دارد، تاکید نمود: بر همین اساس سیاستگذاران، دولتمردان و متولیان امر باید با رویکردهای نوین و با هدف بهره مندی جامعه متناسب با نوع نرخ رشد سالمندی بمنظور ایجاد و تقویت فرهنگ سالمندی پویا، فعال و مولد کوشش نمایند.

وی گفت: تقویت مشارکت اجتماعی سالمندان، مدیریت اوقات فراغت، ورزش، بهداشت، سلامت، ارتقاء رفاه و شرایط معیشتی، توسعه فضاهای آموزشی و توانبخشی سالمندی و برخورداری یکسان سالمندان از حقوق شهروندی باید سرلوحه اقدامات و برنامه های توسعه پایدار کشور قرار گیرد و برنامه ریزی مدون در راستای ارائه خدمات ویژه به سالمندان جهت دستیابی به اهداف برنامه ششم صورت گیرد.

بحرانی بودن نرخ جمعیت مازندران

از سوی دیگر سیدمحمود حسینی پور استاندار مازندران، شرایط نرخ رشد جمعیتی استان را بحرانی مطرح کرد و گفت: باوجود پیری جمعیت، اکنون با شرایط ناهنجاری در نرخ رشد جمعیت و جوانی جمعیت روبرو هستیم و باید تدابیر جدی برای حل این مشکل اجتماعی انجام گردد.

براساس اعلام کارشناسان علوم اجتماعی و خانواده، مازندران با توجه به قرار گرفتن در سراشیبی سالمندی، احتیاجمند آسیب شناسی عمیق و مناسب است و دولت سیزدهم باید با برنامه ریزی مناسب در حوزه جوانی جمعیت به خصوص مسکن، امنیت شغلی و مشوق های حمایتی وارد شده تا با آسیب شناسی، از آسیب بیشتر اجتماعی جلوگیری گردد.

احتیاج به فرهنگسازی برای فرزندآوری

یک کارشناس و مشاور خانواده نیز یکی از مهم ترین عوامل برای جوانی جمعیت را، فرهنگ سازی در راستای فرزندآوری دانست و گفت: باید در این راستا با تقویت برنامه های تشویقی برای جوانی جمعیت مازندران چاره اندیشی گردد.

به گفته مهدوی، فرهنگسازی در راستای فرزندآوری می تواند افزایش جمعیت جوان جامعه و نیروی کار را افزایش دهد که در این راستا باید با استمرار در ارائه بسته های تشویقی جوانان را ترغیب به فرزندآوری کرد.

وی اضافه نمود: در کنار فرزندآوری و افزایش جمعیت جوان باید با احترام به سالمندان و استفاده از تجارب ارزنده آنان از تجربیاتشان استفاده و زندگی سالم سالمندی را برایشان تعریف و اجرای کنیم.

این مشاور خانواده گفت: کوشش برای افزایش زندگی سالم در سالمندی، توجه به سلامت جسمی و روحی، تغذیه سالم و شرکت در فعالیت های اجتماعی و گروهی می تواند تا حد بسیار بالایی برای داشتن زندگی سالم در سالمندی اثرگذار باشد.

وی اضافه نمود: رشد و پیشرفت هر جامعه ای در گرو جمعیت جوان فعال، اکتیو و پا به کار است و هرچه جمعیت جوان تر باشد پویایی بیشتر و امنیت بالاتری خواهیم داشت. لذا باید با تشویق جوانان به امر ازدواج و فرزندآوری، شاهد استحکام خانواده و در نتیجه افزایش روحی و روانی و جسمی و توسعه و پیشرفت جامعه اقدام کرد و در این راستا احتیاجمند همراهی دستگاه های مختلف در مورد انجام وظایف معین شده و آسیب شناسی مناسب و اجرایی شدن مصوبات هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1401 بروزرسانی: 24 مهر 1401 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2331

به "رتبه دوم جمعیت سالمندی کشور متعلق به این استان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه دوم جمعیت سالمندی کشور متعلق به این استان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید