طرح بودجه سال آینده افغانستان به مجلس سنا ارائه شد

به گزارش تور دبی ارزان، بودجه ملی سال مالی 1398 افغانستان از سوی وزارت مالیه جهت درج نظریات مشورتی سناتوران به مجلس سنای این کشور معرفی گردید.

طرح بودجه سال آینده افغانستان به مجلس سنا ارائه شد

به گزارش حوزه افغانستان تور دبی ارزان، بودجه ملی سال مالی 1398 افغانستان از سوی وزارت مالیه جهت درج نظریات مشورتی سناتوران به مجلس سنای این کشور معرفی گردید.

همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه امروز (یکشنبه 20 عقرب/ آبان) بودجه سال مالی 1398 را به مجلس سنا ارائه کرد و از این مجلس خواست تا نظریات پیشنهادی شان را در مورد این بودجه ارائه کند.

مجموع بودجه ملی این سال، 399 میلیارد افغانی پیشبینی شده که 275 میلیارد آن مصارف عادی دولت و 124 میلیارد دیگر آن مصارف پروژه های انکشافی دولت را تامین خواهد نمود.

از مجموع 124 میلیارد افغانی بودجه انکشافی نیز 61 میلیارد آن بودجه اختیاری بوده و 63 میلیارد دیگر آن بودجه غیر اختیاری است که از سوی کشورها و نهادهای یاری کننده جهانی مصرف خواهد شد.

هزینه اعمار خطوط آهن بندر آقینه و اندخوی، پروژه های برق رسانی، اعمار جاده ها و اعمار بندهای آب از سوی این بودجه ملی تمویل خواهد شد.

بودجه سال مالی 1398 نسبت به بودجه سال 1397 مالی حدود 12 درصد افزایش یافته است.

همایون قیومی سرپرست وزیر مالیه گفت که بودجه ملی سال 1398 مالی با در نظر داشت توانمندی مالی دولت و بهبود وضعیت اقتصادی مردم با معیارهای بین المللی ترتیب شده و برای کاهش فساد نیز در این بودجه تدابیری سنجیده شده است.

بر اساس اظهارات سرپرست وزارت مالیه، بیشترین میزان بودجه سال جاری نیز به سکتور امنیت، صحت و معارف اختصاص داده شده است.

لازم به ذکر است که طرح بودجه ملی حدود 15 روز به مجلس سنا خواهد بود و پس از تایید این مجلس جهت تصویب به مجلس نمایندگان فرستاده خواهد شد.

بر اساس قانونی اساسی افغانستان، مجلس نمایندگان صلاحیت تصویب بودجه ملی را دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 165

به "طرح بودجه سال آینده افغانستان به مجلس سنا ارائه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح بودجه سال آینده افغانستان به مجلس سنا ارائه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید