عوارض و خطرات احتمالی زایمان طبیعی

به گزارش تور دبی ارزان، زایمان طبیعی همواره با عوارض و خطراتی همراه است. برای افزایش اطلاعات کسانی که زایمان طبیعی را انتخاب می کنند، عوارض و خطرات احتمالی و فیلم زایمان طبیعی را ارائه می کنیم.

عوارض و خطرات احتمالی زایمان طبیعی

همیشه انتخاب بین زایمان طبیعی و زایمان سزارین بحث بوده است و هر یک طرفداران خودش را دارد که با دلایل خود می گویند که عوارض و خطرات این نوع زایمان کمتر است.

فرآیند تولد یک نوزاد، اتفاق خاص و زیبایی است و گزینه هایی برای نحوه انجام این فرآیند وجود دارد. خانم های باردار می توانند با در نظر دریافت جوانب و مشورت با پزشک متخصص، شیوه مناسب را از بین دو روش زایمان طبیعی و سزارین برای تولد نوزادشان انتخاب کنند.

اما باید دقت داشته باشند که اگر نظر پزشک متفاوت از نظر آنها بود، بر انتخاب خود اصرار نکنند و مطمئن باشند که پزشک متخصص تمام جوانب را در نظر گرفته و صلاح او را می خواهد. دکتر نگین رضاوند، متخصص زنان و زایمان به مادران باردار توصیه می کند که برای زایمان به شیوه طبیعی یا سزارین اصرار نکنند و تصمیم گیری درباره شیوه زایمان خود را به پزشک واگذار کنند. او گفت: طبیعتا زایمان طبیعی در مقایسه با سزارین روش بهتری است، اما گاهی انجام این روش سلامت مادر و جنین را به مخاطره می اندازد و همین مساله باعث می شود تا پزشک شیوه سزارین را برای مادر باردار تجویز کند.

عوارض کوتاه مدت و بلندمدت زایمان طبیعی

از جمله عوارض کوتاه مدت زایمان طبیعی می توان به انقباض های رحم در حین زایمان مادر، نامرتب شدن ضربان جنین، تحت فشار قرار دریافت بند ناف نوزاد در طول زایمان، تغییر فرم دستگاه تناسلی، عفونت، فشار خون بالا و درد شدید اشاره کرد. خونریزی، افتادگی و شل شدن واژن و عدم کنترل ادرار و مدفوع نیز از عوارض بلند مدت آن است.

دکتر رضاوند، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: پزشکان با انجام معاینات و آزمایش های لازم بهترین روش زایمان را به مادر باردار توصیه کرده و از این طریق خطر زایمان را برای جنین و مادر پایین می آورند. خانم رضاوند با تاکید بر اینکه اصرار مادران باردار بر انجام زایمان به روش طبیعی یا سزارین کار درستی نیست، به زنان باردار توصیه کرد: تصمیم گیری در این خصوص را به پزشک خود محول کنند. در صورتی که پزشک روش زایمان طبیعی را توصیه می کند و دلیل قانع کننده ای برای انجام سزارین وجود ندارد، بر انجام این روش اصرار نکنند و با شرکت در کلاس های آمادگی از روش های زایمان طبیعی بدون درد استفاده کنند.

عوارض کوتاه مدت سزارین شامل خونریزی شدید، عفونت، بیهوشی، فشارخون بالا، چسبندگی داخل رحمی، صدمه به احشای داخل شکم مادر، تشکیل لخته در عروق پاها و عدم موفقیت در شیردهی است. از عوارض بلند مدت آن نیز می توان به دیرتر جمع شدن رحم، عفونت محل سزارین، ضایعات پستانی، افسردگی، ناباروری ثانویه اشاره کرد.

او در ادامه با بیان اینکه مادران در زایمان های طبیعی کمتر با مشکل روبرو می شوند و به راحتی می توانند به نوزاد خود شیر دهند، گفت: این در حالی است که زایمان به روش سزارین ممکن است برای مادر عوارض متعددی نظیر مسائل بیهوشی، خونریزی، چسبندگی داخل شکم و… را به همراه داشته باشد. سزارین به عنوان یک عمل جراحی به بیهوشی و بی حسی نیاز دارد و با توجه به عوارض زیاد آن فقط در موارد اورژانسی و زمانی که شرایط زایمان طبیعی وجود نداشته باشد ارجحیت می یابد. زایمان به روش طبیعی از مزایای ویژه ای برخوردار است و به تمامی مادران بارداری که شرایط آن را دارند، توصیه می شود.

فیلم زایمان طبیعی

منبع: وبسایت Hidoctor

منبع: setare.com
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1567

به "عوارض و خطرات احتمالی زایمان طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض و خطرات احتمالی زایمان طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید