قیمت کنسول های بازی در بازار چقدر است؟

به گزارش تور دبی ارزان، رضایی یکی از مغازه داران با بیان اینکه تمام دستگاه ها از چین وارد می گردد، گفت: هر کنسولی مدل های مختلف دارد اما الان واردات رسمی نداریم پس زمینه آن کم شده به طوری که ایکس باکس که قیمت آن 700 هزار تومان بود به 2 میلیون تومان رسید، این قیمت ها قبل از موج افزایش دلار بود و الان قیمت وجود ندارد و کسی هم اگر داشته باشد نمی فروشد.

قیمت کنسول های بازی در بازار چقدر است؟

وی افزود: اما اگر بخواهیم به صورت تقریبی بگوییم گران ترین مدل ایکس باکس 1 است که 9 میلیون 500 هزار تومان با قیمت دلار 17 هزار تومانی عرضه می شد اما ایکس باکس کمتر از 5 میلیون تومان در بازار نداریم. کنسول های دست دوم و کار نموده نیز مطابق دستور اتحادیه 20 درصد زیر قیمت معامله می شوند.

یکی دیگر از فعالان این حوزه که سابقه 15 ساله در این صنف دارد در خصوص تاثیر افزایش قیمت دلار، کرونا و رکود بر بازار گفت: این عوامل سبب شده بیشتر افردی که مغازه اجاره ای داشتند کسب و کار خود را تعطیل نمایند و مغازه را تحویل دهند. آن دسته که مالک بودند هم بخور نمیر فقط امورات خود را می گذرانند، کسی به طور واقعی کاسبی نمی نماید.

وی افزود: بازار این روزها به گونه ای شده که ما به روز می خریم و به روز می فروشیم. واردنماینده ها اکثرا جنس از قبل دارند و هر روز سود می نمایند آنها با دلار 15 هزار تومانی جنس دارند ولی به قیمت روز دلار می فروشند. اتحادیه می گوید تا 7 درصد سود بگیرید ولی عملا نمی گردد چون دستگاه های بازی با همین قیمت ها نیز فروش نمی رود الان ما روی یک دستگاه 7 میلیونی 50 تا 60 هزار تومان سود می بریم. بیشتر از این، بازار کشش ندارد.

یکی دیگر از فروشندگان در خصوص اثرات کرونا گفت: ابتدا با شیوع این ویروس فروش ما بالا رفت چون هم بحث قرنطینه مطرح بود هم شب عید بود و خرید کنسول بازی مناسبت داشت به خصوص فروش سی دی های بازی، اما بعد از تعطیلات عید فروش کاهش بی سابقه ای داشت.

او با اشاره به انحصار واردات در این حوزه گفت: واردنمایندگان حاکمان اصلی بازار هستند خیلی راحت کالا وارد و قیمت را در بازار مشخص می نمایند. در واقع ما به نوعی فروشندگان آنها هستیم به طور مثال باتری قلمی که تا هفته پیش 17 هزار تومان می فروختیم امروز باید 22 هزار تومان بخریم. باوجود تحریم ها و ممنوعیت واردات و کاهش قدرت خرید مردم واقعیت این است که صنف لوازم صوتی و تصویری در ایران تمام شده و دیگر نمی تواند فعالیت کند.

فروش قسطی

مغازه ابتدای خیابان فردوسی که یکی از کاسبان قدیمی این حوزه است در خصوص فروش قسطی کنسول های بازی گفت: فروش قسطی حتی با چک کارمندی وجود ندارد چون قیمت ها به روز شده است به طور مثال برای فروش یک دستگاه برای 8 ماه تقریبا 10 درصد سود اضافه می کردیم اما الان در همین مدت 50 درصد قیمت کالا افزایش پیدا می نماید.

فروشنده دیگری که در همان مغازه یک ویترین از مستاجر اصلی اجاره نموده و مشغول فروش بازی و نرم افزار است در خصوص شرایط بازار گفت: قبل از عید شرکت ها قیمت نرم افزار را 10 درصد افزایش دادند. همین افزایش قیمت را در بازی ها نیز داشتیم محدودیت واردات و بسته بودن مرزها باعث شده فلش و رم در بازار کمیاب گردد. قیمت هایی که الان وجود دارد واقعی نیست به طور کلی هر کسی به خاطر کرونا فروردین و اردیبهشت مغازه را تعطیل کرد الان سود کلانی نموده است چون ویترین بقیه الان خالی است و جنس ندارند. این درحالی است که هر ساله فصل کار ما تابستان بود اما الان 30 درصد پارسال فروش داریم.

وی افزود: قیمت بازی های ایکس باکس 10 تا 12 هزار تومان است و نرم افزارها بستگی به عمده یا تک فروشی 10 هزار تا 40 هزار تومان، قیمت بازی های پی اس 4 هم میانگین 450 هزار تومان است و با این وضع ادامه کار صرفه ندارد. من این غرفه را سال گذشته با اجاره ماهی 18 میلیون و 20 میلیون پیش گرفتم اما الان برای تمدید گفتند 200 میلیون پیش و ماهی 28 میلیون باید پرداخت کنم که با این بازار در توان من نیست.

یکی دیگر از فروشندگان کنسول های بازی در خصوص آخرین قیمت های این دستگاه گفت: فروش پی اس 4 تقریبا به صفر رسیده چون قیمت آن افزایش زیادی داشته و بازی های آن نیز گران است به طوری که دستگاه پی اس 4 که در اسفند 5/ 3 میلیون تومان بوده الان 8 میلیون تومان است. هر چند الان بهترین مدل آن 24 میلیون قیمت دارد و ایکس باکس یک نیز به 13 میلیون رسیده است.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1281

به "قیمت کنسول های بازی در بازار چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت کنسول های بازی در بازار چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید