مادر سه شهید و دو جانباز آسمانی شد

به گزارش تور دبی ارزان، زهرا کارکوب مادر سه شهید والامقام جمال، فریدون و منصور و همسر شهید کارکوب زاده درگذشت.

مادر سه شهید و دو جانباز آسمانی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دفاع پرس،زهرا کارکوب همسر رزمنده پاسدار خداداد کارکوب زاده و مادر سه شهید و دو جانباز به فرزندان شهیدش پیوست.

خانم کارکوب زاده زنی است با قدی خمیده، اما پایدار، زنی که با شروع جنگ تحمیلی و محاصره آبادان، همسر و پنج فرزندش راهی جبهه های جنگ و دفاع از میهن می شوند و در دو سال اول جنگ، دو فرزندش به شهادت می رسند و در سال سوم نیز، خبر اسارت دو فرزند دیگرش را می شنود.

زهرا کارکوب زاده متولد سال 1312 در شهر اهواز است. در سال 1323 با پسر عمویش خداداد کارکوب زاده ازدواج کرده و به آبادان مهاجرت می کند. حاصل این ازدواج هشت فرزند به نام های فریدون (عبدالجلیل)، جمال (عبدالخلیل)، حمید، منصور، محمدرضا، رؤیا، حمیده، زهره و پروین است. عبدالخلیل که جمال صدایش می زندند، اولین فرزند شهید خانواده بود که سال 59 در سن 16 سالگی در آبادان به شهادت می رسد، یکسال پس از شهادت جمال، فریدون در عملیاتی در منطقه تپه های مدن در حالی که 18 سال بیشتر نداشت به درجه رفیع شهادت نائل می گردد. پس از آن محمدرضا و منصور فرزندان دیگر خانواده کارکوب زاده در عملیاتی اسیر و مفقود می شوند که محمدرضا در سال 69 به میهن باز می گردد، ولی تا به امروز از منصور هیچ خبری نشد و او به جمع شهدای مفقود الاثر پیوست.

از آن پس سال ها چشم به راهشان می نشیند تا خاتمه با خبر آزادی یکی از آنان، نور امید به بازگشت پسر کوچکش نیز در دلش شعله می کشد. اما این انتظار به درازا می کشد و هرگز خبری از او نمی رسد.

خاطرات وی در کتاب خانم کارکوب توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شد.

فصل اول این کتاب به تولد و دوران کودکی خانم کارکو پرداخته و فضای کودکی و اتفاقاتی را که در آن دوران برای او افتاده را روایت می کند. فصل دوم کتاب، موضوع ازدواج زهرا کارکو را عنوان کرده و ماجرای ازدواج او با پسر عمویش خداداد کارکوب زاده را بیان کرده و در ادامه به شروع زندگی مشترکشان، مهاجرت به آبادان و مشکلاتی که در ابتدای زندگی با آن ها روبرو بوده را روایت می کند. ورود به دوران پیروزی انقلاب و مبارزات مردمی موضوعی است که در فصل سوم خانم کارکوب قلمی شده و شروع جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران، مصائبی که بر او و خانواده در آبادان گذشته، ماجرای شهادت سه فرزندش و فعالیت های او در طول دوران هشت ساله جنگ از جمله مواردی است که در فصل چهارم به آن ها پرداخته شده است. فصل پنجم کتاب نیز به آزادی پسرش محمدرضا از اسارت رژیم بعث عراق در سال 69، بیماری و زمین گیر شدن همسرش پرداخته و برگ آخر کتاب ماجرای جالب حضور امام خامنه ای در منزلش در سال 1389 را عنوان می کند.

این کتاب و به قلم رضیه غبیشی و با قیمت پشت جلد 17000 تومان، توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1593

به "مادر سه شهید و دو جانباز آسمانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر سه شهید و دو جانباز آسمانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید