مکانی ایده آل و در عین حال عجیب برای مطالعه آلزایمر

به گزارش تور دبی ارزان، محققان می گویند مطالعه پروتئین آمیلوئیدی غیر طبیعی که با بروز اختلالات مختلفی از جمله بیماری آلزایمر مرتبط است، در شرایط تقریبا بدون گرانش ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ایده آل است.

مکانی ایده آل و در عین حال عجیب برای مطالعه آلزایمر

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، آمیلوئیدها یک مجموعه فیبریلار غیر طبیعی از پروتئین ها هستند که با بروز چندین بیماری از جمله بیماری آلزایمر مرتبط هستند. بنابراین درک عمیق از مکانیسم های آمیلوئیدها برای تدوین استراتژی های بالینی و ساخت داروها در برابر چنین بیماری هایی بسیار مهم است.

اکنون یک تیم تحقیقاتی از ژاپن با استفاده از شرایط ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) تشکیل آمیلوئید را در شرایط ریزگرانش مشاهده نموده است.

شواهد در حال رشد نشان می دهد که فرآیندهای تشکیل آمیلوئید و مورفولوژی(ریخت شناسی) متعاقب فیبریل ها توسط عوامل محیطی مختلفی تحت تأثیر قرار می گیرند. یکی از این عوامل، گرانش است که باعث اختلال در همرفتی در ریزنمونه های اطراف فیبریل های آمیلوئید موجود در محلول می گردد. به همین دلیل، این احتمال وجود دارد که فرآیندهای اجتماع مولکولی مورد احتیاج برای مطالعه پروتئین را تحت تأثیر قرار دهد.

گروهی از محققان ژاپنی شامل محققان مرکز تحقیقات اکتشافی روی سیستم های زندگی و موجودات زنده(ExCELLS)، موسسه علوم مولکولی(IMS)، مؤسسه ملی علوم فیزیولوژیکی(NIPS)، انستیتوی ملی علوم طبیعی، دانشگاه ناگویا(NCU) و آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن(JAXA)، برای آزمایش این احتمال، تشکیل آمیلوئید را تحت شرایط ریزگرانش در ایستگاه فضایی بین المللی آنالیز کردند.

محققان می گویند ISS یک محیط آزمایشی ایده آل برای مطالعه آلزایمر است. آنها شکل گیری فیبریل پروتئین های آمیلوئید β یا همان Aβ مرتبط با بیماری آلزایمر را در ISS با شکل گیری آن در زمین مقایسه کردند و دریافتند که فرایند فیبریلاسیون Aβ به طور قابل توجهی در محیط ریزگرانش کاهش می یابد. نه تنها این، بلکه مورفولوژی های متمایز فیبریل های Aβ نیز در ISS مشاهده شد.

این پروژه، ایستگاه فضایی بین المللی را به عنوان یک محیط آزمایشی ایده آل یاد می نماید. همانطور که دانشمندان در آزمایش های اخیر خود پیروز به ایجاد حالت ماده پنجم در ایستگاه فضایی بین المللی شدند، تعیین است که محیط این ایستگاه فضایی برای آنالیز مکانیسم های تشکیل آمیلوئید به دور از اثرات غیرقابل کنترل گرانش و جاذبه در زمین نیز مناسب است.

در آینده، این محققان به دنبال ادامه این آزمایشات و رسیدن به شناخت اساسی از شکل گیری آمیلوئید پاتولوژیک هستند.

یافته های محققان ژاپنی در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1253

به "مکانی ایده آل و در عین حال عجیب برای مطالعه آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکانی ایده آل و در عین حال عجیب برای مطالعه آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید