نخستین راهپیمایی شبانه جلیقه زردها

به گزارش تور دبی ارزان، صدها تن از معترضان جنبش جلیقه زردهای فرانسه در شهر سن دیزیه برای نخستین بار یک راهپیمایی اعتراضی شبانه را برگزار کردند و همزمان مقامهای فرانسوی در تدارک برای تظاهرات امروز جلیقه زردها تدابیر امنیتی را در پاریس تشدید کرده اند.

نخستین راهپیمایی شبانه جلیقه زردها

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولین راهپیمایی شبانه جلیقه زردها در شهر سن دیزیه که جمعیتی بالغ بر 25 هزار نفر دارد و با حضور ژروم رودریگز، یکی از شخصیت های این جریان، برگزار گشت.

طبق اعلام خبرنگار خبرگزاری فرانسه، حدود هزاران نفر و به گفته پلیس حدود 600 نفر از ساعت 19 جمعه شب به وقت محلی در این تظاهرات با حضور ژروم رودریگز که به دلیل از دست دادن یکی از چشمانش در ژانویه گذشته در پاریس به نمادی برای خشونت های اعمال شده از سوی پلیس فرانسه علیه این معترضان تبدیل شده ، شرکت کردند.

پلیس بیان نمود که این تظاهرات در آرامش برگزار گشته اگر چه در انتهای راهپیمایی برخی معترضان اقدام به پرتاب اشیا به سمت نیروهای پلیس کرده و پلیس اقدام با شلیک گاز اشک آور در قسمت هایی از تظاهرات کرد.

پلیس این شهر همچنین اظهار کرد که بالغ بر 500 نفر به محدوده ای که برای راهپیمایی تعیین شده بود احترام گذاشتند ولی تعدادی دیگر قصد داشتند تا از آن محدوده خارج شوند و مامورین پلیس و یگان های مستقر را تحریک کنند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ماموران پلیس در مقابل شهرداری این شهر با گاز اشک آور گروهی از تظاهرکنندگان را متفرق کردند.

در این بین رسانه های فرانسوی بیان نمودند، پلیس این کشور در آستانه برگزاری دور جدید تظاهرات جلیقه زردها برای امروز(شنبه)، ورود معترضان جلیقه زرد را به میدان شانزلیزه شهر پاریس ممنوع کرده است. پلیس می گوید دلیل این تصمیم خسارت زدن معترضان به اماکن کسب و تجارت در اعتراضات هفته گذشته بوده است. دولت هشدار داده در مقابل هرگونه خشونت تازه ای از سوی معترضان به شدت واکنش نشان خواهد داد.

همزمان دولت فرانسه برای اولین بار سربازان خود را برای برقراری امنیت در پاریس و نیس در تدارک برای تظاهرات امروز اعزام کرده است.

در واکنش به آتش سوزی و غارت های هفته پیش در پاریس و در آستانه اعتراضات امروز، رییس پلیس پاریس تغییر کرده، مجازات برای گردهمایی های غیرقانونی تشدید شده و تظاهرات در محوطه اطراف شانزلیزه کاملا ممنوع اعلام شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 تیر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 271

به "نخستین راهپیمایی شبانه جلیقه زردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین راهپیمایی شبانه جلیقه زردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید