همکاری های دوجانبه و منطقه ای با ترکیه حیاتی است

به گزارش مجله سفرنامه دبی، تهران (پانا) - وزیر خارجه کشورمان در بدو ورود به استانبول در پاسخ به خبرنگاران گفت که با مقامات ترکیه در خصوص ضرورت ایجاد زمینه های صلح پایدار در قفقاز به گفت وگو خواهد پرداخت.

همکاری های دوجانبه و منطقه ای با ترکیه حیاتی است

به گزارش وزارت امورخارجه، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز پنج شنبه در بدو ورود به استانبول درخصوص روابط ایران با ترکیه به خبرنگاران گفت: روابط ما با ترکیه روابط بسیار مهمی است و نیاز همیشگی برای مشورت با ترکیه وجود دارد؛ لذا انجام همکاری های دوجانبه و منطقه ای بسیار حیاتی است.

وی افزود: در کنار آن بحث منطقه قفقاز و ضرورت ایجاد زمینه های صلح پایدار در قفقاز از طریق همکاری بحث بسیار مهمی است که من در سفری که به چهار کشور ارمنستان، آذربایجان، روسیه و ترکستان داشتم با جزئیات با مقامات عالی این کشوران مطرح کردم و انشالله در دیدارهایی که در ترکیه با برادران خواهم داشت این موضوعات را بیشتر پیگیری خواهیم کرد تا زمینه های همکاری به ویژه در زمینه ترانزیتی و راه های مواصلاتی پس از فاجعه قره باغ فراهم شود.

ظریف در خصوص سازوکار شش جانبه برای قره باغ گفت: بحث شش جانبه بحثی است که در گذشته توسط جناب آقای اردوغان مطرح شد. من با دیگر مقامات منطقه ای در این زمینه هم گفت وگو داشتم و نتیجه این گفت وگوها را با مقامات ترکیه مطرح خواهم کرد. همکاری شش جانبه به عنوان یکی از روش های همکاری به ویژه در حوزه ترانزیت بسیار مهم است. برخی موانع نیز وحود دارد که امیدواریم به مرور زمان برداشته شود.

وزارت امور خارجه ترکیه روز پنج شنبه در بیانیه ای از برنامه سفر محمدجواد ظریف به استانبول خبر داد و نوشت: در سفر ظریف، تمام جنبه های روابط دوجانبه.مان مورد بحث قرار گرفته و درباره مسائل منطقه ای و بین المللی مصاحبه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1641

به "همکاری های دوجانبه و منطقه ای با ترکیه حیاتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های دوجانبه و منطقه ای با ترکیه حیاتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید