پکن: نمی گردد چین هم عناصر کمیاب بفروشد و هم از بازار حذف گردد

به گزارش تور دبی ارزان، وزارت تجارت چین گفت این کشور آماده تامین درخواست منطقی کشورهای دیگر برای عناصر کمیاب خاکی است، اما این را غیرقابل قبول می داند که آن کشورها محصولات خود را با این مواد فراوری نمایند و سپس چین را از بازار حذف سازند.

پکن: نمی گردد چین هم عناصر کمیاب بفروشد و هم از بازار حذف گردد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

وزارت تجارت چین روز پنج شنبه 30 مه اعلام کرد این کشور آماده تامین درخواست منطقی کشورهای دیگر برای عناصر کمیاب خاکی است، اما این را غیرقابل قبول می داند که آن کشورها محصولات خود را با این مواد فراوری نمایند و سپس چین را از بازار حذف سازند.

ژئو فنگ، سخنگوی وزارت تجارت چین، این اظهارات را در جریان کنفرانس مطبوعاتی هفتگی این وزارتخانه اعلام کرد هرچند به صراحت نامی از کشوری نبرد.

این اظهارات تازه در میانه جنگ تجاری چین و آمریکا ایراد می گردد.

چین یکی از مهم ترین صادرنمایندگان عناصر کمیاب خاکی در دنیا بویژه به آمریکا به شمار می رود. بازدید هفته گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، از یکی از شرکت های فعال در زمینه استخراج و فرآوری این عناصر امکان استفاده از این فزونی را به عنوان یک اهرم قدرت در جنگ تجاری میان دو کشور پدید آورده بود.

ماشین آلات چینی در حال استخراج و انتقال خاک حاوی مواد معدنی کمیاب رویترز

عناصر معدنی کمیاب، گروهی شامل 17 عنصر شیمیایی است که در بسیاری از صنایع، از فناوری های نوین گرفته تا تجهیزات نظامی استفاده می گردد.

طی سالهای 2014 تا 2017 میلادی، هشتاد درصد از واردات مواد معدنی کمیاب آمریکا از کشور چین بوده است.

اگرچه تا کنون تعرفه های صادرات این مواد چندان تغییر ننموده است اما این احتمال وجود دارد که با تشدید جنگ تجاری چین و آمریکا، ارزش داد و ستد بین المللی این مواد بطور چشمگیری افزایش یابد.

پکن پیش از این نیز از مواد معدنی کمیاب خود به عنوان اهرم فشار استفاده نموده است. از جمله در سال 2010 میلادی پس از وقوع درگیری میان یک کشتی چینی با دو کشتی گارد ساحلی ژاپن در دریای چین شرقی، چین صادرات این محصولات را به ژاپن متوقف کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 694

به "پکن: نمی گردد چین هم عناصر کمیاب بفروشد و هم از بازار حذف گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پکن: نمی گردد چین هم عناصر کمیاب بفروشد و هم از بازار حذف گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید