پیشکسوتان صنایع دستی در قاینات مورد تجلیل قرار گرفتند

به گزارش تور دبی ارزان، به مناسبت هفته صنایع دستی 6 نفر از پیشکسوتان صنایع دستی قاین تجلیل شدند.

پیشکسوتان صنایع دستی در قاینات مورد تجلیل قرار گرفتند

به گزارش تور دبی ارزان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی حمید عباس زاده رئیس اداره شهرستان قاین گفت: هفته صنایع دستی بهانه لطیفی است تا به شکلی هر چند اندک، از زحمات پیشکسوتان صنایع دستی تقدیر به عمل آید.

او اضافه نمود: متولد شدن در کشوری که قدمتی به وسعت تاریخ دارد و طی هزاران سال آداب، سنن، رسوم، آیین ها، مراسم بومی، هنرهای سنتی و صنایع دستی در آن شکل گرفته، بالیده و به بلوغ رسیده، همزمان مایه مباهات و احساس مسئولیت است. کشوری که شعاع تاثیرات فرهنگی آن تا هزاران کیلومتر آن سوتر، چشم و دل را آهنگین می نوازد.

عباس زاده اضافه نمود: صنایع دستی ایران در تنوع، گستردگی و زیبایی کم نظیر است. کششی در خود دارد که دل و دیده هر جوینده هنرشناسی را به سوی خود جذب می کند. هنرمندان فعال در صنایع دستی، طی اعصار و نسل به نسل، از آنچه آموخته یا خود به آن اضافه نموده اند به اخلاف خود آموزش داده و با لبخندی که نشان از رضایت دارد، زندگی و بالندگی آن را به دست جانشینانشان به نظاره نشسته اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی قاین ادامه داد: در این برنامه تجلیل که با حضور کارشناسان معاونت صنایع دستی استان و در آخرین روز از هفته صنایع دستی انجام شد، ضمن حضور در منزل 6 نفر از موسفیدکرده ها که متواضعانه در گمنامی زندگی می کنند، با تقدیم لوح سپاس و هدایا، تقدیر به عمل آمد.

عباس زاده همچنین گفت: شهرستان قاینات با دارا بودن بیش از 20 رشته صنایع دستی، از جایگاهی وزین و تاثیرگذار در استان برخوردار است؛ بالطبع، تعداد هنرمندان و فعالان در حوزه صنایع دستی شهرستان، رقم قابل توجهی است که در تولید محصولات با کیفیت و تنوع مطلوب نیز رقابت سالم و گرمی با یکدیگر دارند.

او اضافه نمود: طی سال های اخیر، با تدابیر و برنامه ریزی سازمان های دولتی که در امر اشتغال دخیل هستند، تسهیلات مناسبی با نرخ مناسب و دوره بازپرداخت مناسب به متقاضیان واجد شرایط در صنایع دستی شهرستان پرداخت شده که ماحصل آن افزایش کمی، کیفی و تنوع تولید و افزایش اشتغال بوده است. تفاوت معنی دار و مثبت به وجود آمده نسبت به قبل با حمایت، هماهنگی و نظارت مستمر دستگاه های مجری، ممکن شد و نتایج تلاش ها به تدریج به بار می نشیند.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی قاین بیان نمود: به همین مناسبت و در آخرین روز از هفته صنایع دستی از کارگاه های فعال دریافت کننده تسهیلات اشتغال صنایع دستی در شهرستان قاین با حضور کارشناس معاونت هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بازدید شد. این کارگاه ها در مرکز شهرستان و روستاهای اسفشاد، شیرمرغ و فلک فعال هستند و در این بازدید نحوه فعالیت و هزینه کرد تسهیلات دریافتی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 شهریور 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1274

به "پیشکسوتان صنایع دستی در قاینات مورد تجلیل قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشکسوتان صنایع دستی در قاینات مورد تجلیل قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید