چاقی به ارث می رسد

به گزارش تور دبی ارزان، یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی ضمن برشماری عوامل تغذیه موثر در بروز سرطان پروستات، گفت: مردان چاق امروز می توانند ژن چاقی را تا 40 درصد به نسل بعدی منتقل نمایند بنابراین هر مرد چاق تنها مسئول سلامت خود نیست بلکه او شرایط نسل پس از خود را نیز مشخص می نماید.

چاقی به ارث می رسد

دکتر لادن گیاهی درخصوص نقش تغذیه در سلامت آقایان و عوامل موثر تغذیه ای در بروز سرطان پروستات، گفت: مطالعات اپیدمیولوژیک اخیر در کشورهای مختلف ارتباط بین شیوه زندگی و نوع تغذیه را با بروز بیماری سرطان پروستات در آقایان به خوبی نشان می دهد. مهم ترین عامل مشترک میان سرطان پروستات و تغذیه، نوع و میزان چربی های دریافتی توسط بدن است. اگر نوع چربی دریافتی از نوع چربی اشباع یا ترانس یا غذاهایی با منابع حیوانی باشد باعث افزایش سطح آندروژن ها، رادیکال های آزاد و متابولیت های التهابی یا ترکیبی به نام هورمون رشد شبه انسولین می گردد که اینها با پیشرفت سرطان پروستات در ارتباط هستند.

وی اضافه کرد: در مقابل زمانی که رژیم غذایی سرشار از منابعی شامل لیکوپن که در آنتی اکسیدان موجود در گوجه فرنگی یافت می گردد و یا اگر تغذیه با منابع حاوی ترکیبات خوبی از سلنیوم و ویتامین E باشد باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می گردد. به نظر می رسد دریافت کافی کلسیم و ویتامین D اثر محافظتی دربرابر سرطان پروستات ایجاد می نماید.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، بیان نمود: بعضی از منابع پروتئینی گیاهی حتی سویا نیز می تواند از پیشرفت رشد سلول های سرطانی جلوگیری می نماید. در ارتباط با ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند چای سبز هم مطالعاتی انجام شده است که نشان می دهد می توانند باعث از بین رفتن خودبخودی سلول های سرطانی پروستات شوند. آنچه مهم است این است که بدانیم رژیم غذایی که می تواند در برابر سرطان پروستات محافظت کند رژیم کم چرب بر پایه مصرف گیاهان و ورزش است بنابراین راه عمده پیشگیری از بیماری هایی که در مردان دیده می گردد از جمله سرطان پروستات و سایر بیماری های قلبی-عروقی تاکید بر رژیم غذایی گیاهی، مصرف فیبر زیاد، دریافت چربی و شکر کم است.

گیاهی تاکید نمود: مطالعات همچنین نشان می دهند تغییر فلور میکروبی دستگاه گوارش هم می تواند در بروز سرطان پروستات نقش داشته باشد و در واقع شاید یکی از دلایلی که مصرف فیبرها و پروبیوتیک ها نقش محافظتی ایجاد می نماید از آنجایی نشات می گیرد که این ترکیبات فیبری و پروبیوتیک ها باعث حمایت فلور میکروبی دستگاه گوارش می شوند و متابولیت های حاصل از این فلور میکروبی نقش محافظت نماینده در برابر سلول های سرطانی ایفا می نمایند.

وی اضافه کرد: در خصوص چربی ها کل چربی دریافتی بویژه چربی که از منابع لبنی به دست می آید باعث افزایش خطر سرطان پروستات در مردان می گردد. به نظر می رسد مصرف چربی هایی که از منابع گیاهی به دست می آیند باعث کاهش سرطان پروستات می گردد. ممکن است کل پروتئین دریافتی ارتباطی با سرطان پروستات نداشته باشد اما، مصرف پروتئین های حیوانی که در آنها ترکیبات هتروسیکلیکامین ایجاد می گردد می تواند باعث افزایش خطر سرطان پروستات گردد. از سوی دیگر فرآورده های لبنی پروسس شده می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات گردد. بین مصرف کربوهیدرات ها و افزایش خطر سرطان پروستات ارتباط مشکوکی مشاهده شده است. بین الگوهای غذایی، ارتباط الگوی غذایی غربی که سرشار از گوشت و مواد لبنی است و احتمال افزایش بروز سرطان پروستات مطالعات ضد و نقیضی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ارتباط بین تغذیه و سلامت از زمان شکلگیری نطفه هر موجودی شروع می گردد، اظهار کرد: فارغ از جنسیتِ نطفه شکل گرفته، شرایط تغذیه اش تا دوسالگی معین نماینده سلامت او در آینده است و تغذیه داخل رحمی مادر بر روی تراکم استخوانی و تعداد سلول های کلیوی، تعداد سلول های قلبی، تعداد سلول عضلانی موثر است. بنابراین نمی توان گفت جنسیت باعث می گردد اهمیت تغذیه در افراد تغییر کند.

وی یکی از عوامل تهدید نماینده سلامت غذایی مردان را بی نظمی دریافت غذایی دانست و ادامه داد: علاوه بر آن حذف وعده های غذایی، مصرف زیاد قند، شکر، نمک و غذاهای آماده سلامت مردان را مانند سرطان در زنان تهدید می نماید. البته شاید مردان به جهت شرایط کاری فرصت کمتری در افزایش نظم غذایی داشته باشند و تمام این عوامل آنها را به سوی بیماری های مزمن، دیابت و چاقی سوق می دهد. شیوع چاقی در بین مردان 20 تا 60 ساله در جهان در دو سال گذشته بیش از 40 درصد گزارش شده است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: آمار رو به افزایش اضافه وزن در مردان کاملا همسو با افزایش سایر بیماری های مزمن در میان آنها از جمله افزایش سایز دور شکم و حتی ناباروری یا کاهش قدرت باروری است. در واقع چاقی و اضافه وزن تمام پارامترهای مرتبط با باروری مردان از جمله تعداد و حرکت اسپرم و... را تحت تاثیر قرار می دهد. مردان چاق امروز می توانند ژن چاقی را تا 40 درصد به نسل بعدی منتقل نمایند بنابراین هر مرد چاق تنها مسئول سلامت خود نیست بلکه او شرایط نسل پس از خود را نیز معین می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1718

به "چاقی به ارث می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی به ارث می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید