کاهش مصرف انرژی با فناوری بلاکچین

به گزارش تور دبی ارزان، محققان در یک تیم استارت آپی پیروز به طراحی پلتفرمی با تکنولوژی بلاکچین شدند که دولت با استفاده از آن می تواند مردم را تشویق به مصرف کمتر انرژی کند.

کاهش مصرف انرژی با فناوری بلاکچین

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری مالی ایران ،امیر عابدپور مدیر یک تیم استارت آپی در حوزه انرژی گفت: ما پیروز به طراحی پلتفرم نواورانه ای شدیم که امکان اجرای سیاست های تشویقی را برای کاهش مصرف انرژی در بستر فناوری های نوظهور همچون بلاکچین فراهم می نماید.

وی با بیان اینکه حاکمیت با فرایند فزاینده مصرف در تمامی حامل های انرژی در کشور روبرو است، اعلام کرد: مصرف انرژی در کشور ما، در تمامی حامل ها چندین برابر متوسط جهانی است، به عنوان مثال در گاز و در بخش خانگی، 6 برابر متوسط جهانی مصرف داریم شرایط ما در سایر حامل ها نیز کما بیش اینچنین است.

وی با بیان اینکه شدت مصرف انرژی در کشور ما 8 برابر متوسط جهانی است و به عبارتی کارایی و بهره وری انرژی به مراتب کمتری نسبت به سایر کشورها داریم اعلام کرد: به دلیل ارزان بودن انرژی در کشور، میزان اثربخشی یک واحد انرژی در فراوری ناخالص ملی کشورمان، یک هشتم متوسط جهانی است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل شرایط نابسامان فعلی، عدم امکان اجرا و اعمال سیاست های قیمتی (واقعی شدن قیمت حامل های انرژی متناسب با تورم) و به تبع آن از بین رفتن کارآیی سیاست های تنبیهی است، اعلام کرد :در حالی که تجارب پیروز بین المللی در بهینه سازی مصرف انرژی، اجرای همزمان سیاست های قیمتی، تنبیهی و تشویقی است حتی کشورهایی هم سایز ایران همچون ترکیه، علاوه بر اجرای سیاست های تنبیهی، سیاستهای تشویقی نیز دارند، ضمن انکه قیمت حامل های انرژی آنها نیز واقعی است.

عابد پور اضافه کرد: به دلیل چالش های امنیتی امکان واقعی کردن قیمتهای انرژی را نداریم و به تبع آن نیز سیاست های تنبیهی کارایی خود را در جلوگیری از افزایش مصرف از دست داده است.

وی اضافه کرد: ما در این تیم استارت آپی، ابزاری منعطف در بستر فناوری های جدید برای اجرای سیاست های تشویقی کاهش مصرف انرژی طراحی کردیم که حاکمیت می تواند بدون استفاده از ابزارهای اندازه گیری هوشمند از قبیل کنتور هوشمند، در راستای کاهش مصرف و بهینه سازی مصرف انرژی از آن بهره ببرد.

مدیر یک تیم استارت آپی در حوزه انرژی در مورد فرایندهای اصلی این پلتفرم گفت: این پلتفرم با بهره گیری از فناوری های محاسباتی، میزان کاهش مصرف انرژی مشترکان را اندازه گیری نموده و به ازای کاهش مصرف، پاداشی در قالب اعتبار دیجیتالی در کیف پول دیجیتال مشترکین، شارژ می نماید.

وی اضافه کرد: افراد یا خانوار می توانند از این اعتبار دیجیتال تخصیص یافته که قابلیت نقل و انتقال، خرید و فروش و تبدیل به کالا و خدمات و ... دارد استفاده نمایند و با رشد این اکوسیستم حتی هزینه مصرف حامل های دیگر انرژی را نیز پرداخت نمایند.

عابد پور با بیان اینکه این پلتفرم و بهره گیری از فناوری های جدید، باعث می گردد که کشور به سمت مصرف بهینه انرژی برود، گفت: این اعتبار دیجیتال صرفا به کالا و خدمات تبدیل می گردد و چون بر مبنای کاهش مصرف شکل گرفته است، منجر به افزایش نقدینگی نمی گردد. ضمن انکه، حاکمیت امکان رصد انلاین میزان مصرف انرژی را پیدا خواهد نمود و از طرفی فرهنگ کاهش مصرف انرژی نیز در افراد و خانوار نهادینه می گردد.

وی با تاکید بر اینکه ما تنها استارت آپ این حوزه هستیم که از مرداد سال 97 آغاز بکار کردیم، گفت: برغم آنکه قانون اصلاح الگوی مصرف و قانون برطرف موانع فراوری از جمله قوانینی هستند که به صراحت از اجرای این سیاست پشتیبانی می نمایند، اما به دلیل عدم وجود درک درست از فناوری های جدید و کارنمودهای نواورانه آنها در میان مسئولان دولتی، جلب اعتماد و فرایند پیشرفت به کندی جلو می رود، ضمن آنکه در این جهت، متاسفانه برخی از مدیران دولتی ایده را می پسندند اما به همان دلیلی که عرض کردم، درصدد اجرا با استفاده از ابزارها و روش های ناکارامد دولتی هستند، درحالیکه تجربه ثابت نموده است، اجرای بهترین سیاست ها توسط دولت، بدترین نتایج را به همراه داشته، لذا از مسئولین کشور تقاضا داریم با اعتماد و به رسمیت شناختن اکوسیستم استارت آپی و پذیرفتن حق مالکیت معنوی طرح ها، اجازه حضور و شکل گیری اکوسیستم نواوری و فناوری را در جهت برطرف ابرچالش های حاکمیتی فراهم نمایند.

به گزارش مهر، این استارت اپ، محصول خود را در رویداد دمو دی آب و انرژی صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه کردند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1411

به "کاهش مصرف انرژی با فناوری بلاکچین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش مصرف انرژی با فناوری بلاکچین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید