فراوری آنتی بیوتیکی موثر علیه عفونت های مقاوم در برابر دارو

به گزارش تور دبی ارزان، ایسنا نوشت: پژوهشگران موسسه ام.آی.تی (MIT) ایالات متحده امریکا، با استفاده از یک نوع واکنش شیمیایی جدید دریافته اند که می توان آنتی بیوتیک ها را به گونه ای که به طور بالقوه در مقابل عفونت های مقاوم در برابر دارو موثرتر شوند، تغییر دهند.

فراوری آنتی بیوتیکی موثر علیه عفونت های مقاوم در برابر دارو

با ترکیب شیمیایی آنتی بیوتیک وانکومایسین (vancomycin) به یک پپتید ضد میکروب (antimicrobial peptide)، پژوهشگران توانستند به طور چشمگیری اثربخشی دارو را در برابر دو نوع باکتری مقاوم در برابر دارو افزایش دهند. آنتی بیوتیک وانکومایسین علیه باکتری های گرم مثبت هوازی و بی هوازی موثر است. این آنتی بیوتیک با اثر بر روی ساخت دیواره سلولی، بر روی اغلب باکتری ها اثر باکتری کشی دارد. پپتیدهای پادمیکروب پروتئین های کوچکی با طولی در حدود بین 12 تا 50 اسید آمینه هستند.

برد پنتلوت (Brad Pentelute) استاد دانشکده شیمی موسسه ام.آی.تی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: به طور معمول، انجام مراحل بسیار زیادی برای استفاده از وانکومایسین و ترکیب آن با مواد دیگر در یک آزمایش لازم است، اما نکته اصلی این است که پژوهشگران نباید تغییر یا اصلاحی در داروها اعمال نمایند، ما فقط آنها را باهم مخلوط کنیم تا یک واکنش ترکیبی به دست آوریم. پنتلوت در ادامه اضافه کرد: این استراتژی همچنین می تواند برای تغییر سایر داروها از جمله داروهای سرطانی استفاده گردد. ترکیب چنین داروهایی به یک پادتن یا پروتئین هدفمند دیگر می تواند کار این دارو را برای درمان بافت مورد نظر آسان تر کند.

پژوهشگران بر این باورند که این رویکرد برای اتصال پیپتیدها به هر مولکولی پیچیده ای که دارای حلقه ای غنی از الکترون است، می تواند مناسب باشد. آنها روش خود را با حدود 30 مولکول دیگر از جمله سروتونین (serotonin) و رسوراترول (resveratrol) آزمایش کردند و دریافتند که می توان آنها را به راحتی به پپتیدهای حاوی سلنوسیستئین (selenocysteine) متصل کرد. سروتونین یا هیدروکسی تریپتامین نوعی انتقال دهنده های عصبی از نوع منوآمینه اسید بیوژنیک بوده و به لحاظ بیوشیمی از مشتقات تریپتوفان است. سروتونین در دستگاه گوارش، پلاکت ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین طور انسان یافت شده است. این ماده نزد افکار عمومی به عنوان جاری نماینده احساس خوب شناخته شده است.

پژوهشگران معتقدند که علاوه بر اصلاح آنتی بیوتیک ها، همچنین می توانند از این تکنیک برای ایجاد داروهای سرطانی هدفمند نیز استفاده نمایند. دانشمندان می توانند از این روش برای اتصال پادتن ها یا پروتئین های دیگر به داروهای سرطانی استفاده نمایند و داروهایی را توسعه دهند که در درمان بیماری بسیار موثر بوده و بر روی بافت های سالم عواض جانبی نداشته باشد.

این مطالعه در مجله Nature Chemistry منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 162

به "فراوری آنتی بیوتیکی موثر علیه عفونت های مقاوم در برابر دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری آنتی بیوتیکی موثر علیه عفونت های مقاوم در برابر دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید