روزنامه عربی چاپ لندن؛ کرونا به مفهوم دنیا اول و سوم خاتمه داد

به گزارش مجله سفرنامه دبی، یک روزنامه عربی چاپ لندن با توجه به عملکرد ضعیف کشورهای اصطلاحا دنیا اول در مهار کرونا نوشت، کرونا خرافاتی را که نظام بهداشتی کشورهای اروپایی و آمریکایی را پوشانده بود، کنار زد و معین شد چندان هم پیشرفته نیستند.

روزنامه عربی چاپ لندن؛ کرونا به مفهوم دنیا اول و سوم خاتمه داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، عملکرد کشورهای اروپایی و آمریکا در مواجهه با شیوع ویروس کرونا و مهار آن، انتقاد بسیاری از ناظران را برانگیخته است.

حسام کنفانی روزنامه نگار لبنانی، در یادداشتی در روزنامه العربی الجدید چاپ لندن نوشت، ویروس کرونا، جهان اول را رسوا نموده است.

کنفانی نوشت، می توان گفت، همه گیری کرونا به دسته بندی هایی که اساس آن کشورهای پیشرفته بودند، خاتمه داده است؛ دسته بندی ای که کشورها را به جهان اول، جهان سوم و در حال توسعه تقسیم می کرد و بسیاری از کشورهای عربی هم جزئی از جهان سوم، دسته بندی می شدند. این ویروس با همه گیری خود نشان داد که فرقی میان این کشورها نیست چه در سطح بهداشتی، چه سطح اجتماعی و چه سطح مالی و حتی در سطح انسانی و ارزشی، بخصوص آنکه کشورهای جهان اول خود را مدافع اول ارزش های انسانی و حق حیات می دانستند.

بنا بر این گزارش، مردم جهان در دو ماه گذشته در بسیاری از پایتخت های سرشناس نمونه هایی را مشاهده شد که مطلقاً با معیارهای انسانی تطابق نداشت. شاید نمونه اول، بریتانیا باشد، زمانیکه بوریس جانسون نخست وزیر آن در سخنانی خطاب به مردم خواهان وداع با عزیزانشان شد. مقصود او، سالخوردگانی بودند که پزشکان [غرب] آنان را در مقابل این ویروس بیش از دیگران در معرض خطر فوت می دیدند. جانسون از بیان این عبارت شرم نکرد. او در ابتدا نظریه مصونیت جمعی را مبنا قرار داد که بر اساس آن کشور متحمل تعداد زیاد تلفات می گردد تا جامعه به مصونیت برسد و بتواند بر ویروس غلبه کند. هر چند بریتانیا برای این سیاست دلیلی علمی نداشت، اما دولت آن را در پیش گرفت و آماده فدا کردن صدها هزار نفر شد اما بعدا تحت فشار انتقادهای پزشکی کمی از این قضیه عقب نشینی کرد هر چند که دیگر دیر شده بود. بر این اساس، بریتانیا آماده لغو حق زندگی بود؛ کاری که خیلی از کشورهای اصطلاحا جهان سوم هم انجام ندادند بلکه بیش از بریتانیان یا دیگر کشورها[ی اصطلاحا جهان اول] برای حفظ زندگی شهروندانشان کوشش کردند.

در حوزه درمان هم داستان همین است. در بریتانیا، آمریکا و ایتالیا و دیگر کشورهای پیشرفته، اولویت درمان به کسی اختصاص داده شد که احتمال بیشتری برای زنده ماندن داشت. در این کشورها از پزشکان خواستند تا نقش خدا را ایفا نمایند. طبق مطبوعات انگلیسی و آمریکایی، آنان باید از میان بیماران کسانی را [برای ادامه درمان] انتخاب می کردند که فرصت بیشتری برای زندگی داشتند. حتی این کار هم در کشورهای جهان سوم انجام نشد حتی برای کسانی که در مقایسه با بیماران در آمریکا و کشورهای اروپایی، بخت کمی برای زنده ماندن داشتند.

ویروس کرونا بسیاری از خرافات ها و دروغ هایی که نظام بهداشتی اروپا و آمریکا را پوشانده بود، کنار زد. روشن شد که تجهیزات پزشکی در این کشورهای از دیگر کشورها در جهان سوم، چندان بهتر نیست. این آمریکاست که برای دستیابی به تعداد کافی از دستگاه های تنفس مصنوعی خود را به در و دیوار می کوبد. همین مسئله برای فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و اسپانیا هم رخ داد؛ کشورهایی که کانون ویروس شده اند. شاید این مسئله در کشورهای جهان سوم چندان متفاوت نباشد اما شرایط تحت کنترلشان است... در جهان غیر اول از تجارب گذشته استفاده شد و تا حد زیادی از شیوع فاجعه بار کنونی که در آمریکا اتفاق افتاده، جلوگیری شد.گذشته از تجربه چین، کره جنوبی و آلمان، که کارآمدی خود را ثابت کرد، مطبوعات غرب اکنون در حال سخن گفتن از تجربه آفریقای جنوبی و توان آن برای کاهش دادن تعداد مبتلایان هستند.

موزه شهر هوهوت در مغولستان داخلی چین؛ کرونا و نت 5G

در خاتمه یادداشت آمده است که مثال های دیگری نیز هست که می توان به آن اشاره نمود و نشان داد که کرونا چطور دسته بندی جهانی کشورها را بر هم زد و ثابت کرد که در مقابله با همه گیری، هیچ کشوری پیشرفته نیست و همه در صفوف آخر هستند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1100

به "روزنامه عربی چاپ لندن؛ کرونا به مفهوم دنیا اول و سوم خاتمه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه عربی چاپ لندن؛ کرونا به مفهوم دنیا اول و سوم خاتمه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید