شیوه پرداخت وام مسکن با تعداد متقاضیان تناسب ندارد

به گزارش مجله سفرنامه دبی، باگذشت حدود 30 ماه از زمان راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم، و به رغم این که سررسید بسیاری از وام ها فرارسیده، آنالیز ها حاکی است که ورودی های این صندوق بیش از پنج برابر خروجی آن است.

شیوه پرداخت وام مسکن با تعداد متقاضیان تناسب ندارد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

پاییز سال جاری تقاضا برای سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم (خانه اولی ها) درحالی با رشد 58 درصدی در مقایسه با پارسال روبه روشد که تعداد وام گیرندگان با سپرده گذاران متناسب نیست.

هم اکنون ماهانه بیش از 20 هزار نفر برای دریافت وام در این صندوق سپرده گذاری می نمایند، اما تسهیلات پرداختی کمتر از یک پنجم این میزان است؛ در حالی که زمان سررسید بسیاری از تسهیلات فرا رسیده است.

گزارش ها حاکی است که بازارمسکن تهران آماده ورود به مرحله پیش رونق شده است. در آذرماه سال جاری میانگین قیمت مسکن دراین کلان شهر به متری 4 میلیون و 966 هزار تومان رسید که 13.6 درصد در مقایسه با ماه مشابه پارسال افزایش یافت.

تعداد معاملات نیز 17 هزار و 985 مورد بود که نشان دهنده رشد 52 درصدی نسبت به آذرماه پارسال است.

یکی از دلایل این افزایش، استفاده شهروندان تهرانی از تسهیلات مسکن یکم و اوراق حق تقدم تسه اعلام می شود. این درحالی است که هنوز بخش عمده ای از سپرده گذاران مسکن خود را خریداری ننموده اند.

برآوردها حاکی است که از زمان گشایش صندوق پس انداز مسکن یکم در 18 خرداد 94 بیش از 300 هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری نموده اند؛ اما تعداد تسهیلات پرداختی کمتر از 30 هزارمورد بوده است.

علت این عدم تناسب، به زیاد بودن قیمت خانه نسبت به وام، ناتوانی در تهیه مبلغ تکمیلی برای خرید و البته انتظار برای کاهش قیمت مسکن باز می شود.

با وجود این، تقاضا برای این نوع وام هر روز بیشتر می شود. بنابر اعلام بانک مسکن، پارسال در هرماه به طور متوسط حدود 12 تا 15 هزار نفر به گشایش حساب و سپرده گذاری در صندوق پس انداز یکم اقدام کردند؛ در واقع به طور میانگین پارسال در هر روز حدود 500 نفر در این صندوق سپرده گذاری و ثبت نام نموده اند؛ این درحالی است که پاییز سال جاری در هر ماه بیش از 20 هزار نفر در صندوق یکم حساب باز نموده اند.

ثبت نام ماهانه بیش از 20 هزار متقاضی دریافت تسهیلات یکم در صندوق مختص تسهیلات خانه اولی ها به منزله افزوده شدن روزانه حدود 800 نفر از خانه اولی ها به آمار صاحبان حساب و متقاضیان دریافت تسهیلات خانه اولی هاست. ایسنا

منبع: پیام دلتا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1025

به "شیوه پرداخت وام مسکن با تعداد متقاضیان تناسب ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه پرداخت وام مسکن با تعداد متقاضیان تناسب ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید