علائم ماندن آب در گوش ؛ 5 روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش ، چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟

به گزارش مجله سفرنامه دبی، ماندن آب در گوش می تواند سبب ایجاد عفونت و سپس بیماری های دیگر گردد. بنابراین اگر آب در گوش شما مانده با روش های صحیح و مناسب آن را تخلیه کنید.

علائم ماندن آب در گوش ؛ 5 روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش ، چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟

به گزارش خبرنگاران، آب رفتن در گوش یک اتفاق بسیار رایج است که می تواند برای هر فردی رخ دهد. آب می تواند در حال شنا یا حمام کردن آب وارد گوش ها گردد. در حالت عادی موم موجود در مجرای گوش مانع ورود مایع به داخل گوش می گردد اما گاهی ممکن است مایع درون گوش بماند و باعث خارش و درد بسیار زیاد گوش ها گردد.

بعلاوه ممکن است با درد و کاهش شنوایی همراه باشد. اگر ماندن آب در گوش درمان نگردد، می تواند باعث از دست دادن شنوایی، ایجاد کیست، ورم پرده و عوارض دیگر گردد به همین علت درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در این بخش راه خشک کردن گوش را به شما می گوییم.

چرا آب بعد از شنا در گوش می ماند؟

ماندن آب در گوش می تواند به چند علت، از جمله باریکی مجرای گوش یا وجود موم زیاد یا شیء خارجی دیگر داخل گوش باشد.

آیا ماندن آب در گوش برای هر فردی رخ می دهد یا بعضی دیگر بیشتر در معرض آن قرار دارند؟

بچه ها و بزرگسالانی که زمان زیادی را در آب می گذرانند بیشتر در معرض خطر هستند؛ با این حال، رفتن آب به داخل گوش می تواند در هر زمانی که زیر آب می روید، اتفاق بیفتد. گاهی اوقات وارونه کردن خود حین بالانس زدن می تواند به نفوذ آب در گوش منجر گردد.

آیا آب رفتن در گوش ها خطرناک است؟

گاهی اوقات گوش ها یک ماده ضد آب به نام جرم گوش(موم گوش) ترشح می نمایند، بنابراین بیشتر اوقات آب به آرامی از روی آن عبور می نماید. زمانی که اینگونه نباشد، ممکن است باکتری آغاز به رشد نموده و به بیماری گوش شناگر تبدیل گردد. محیط مطلوب برای رشد باکتری ها رطوبت، خراش درون مجرای گوش یا واکنش آلرژیک و بیماری های پوستی است.

علائم اولیه گوش شناگر ممکن است مانند موارد زیر ملایم باشد:

قرمزی و خارش داخل مجرای گوش

درد کم

ترشح مایع شفاف و بی بو

اگر این علائم را تجربه کردید و یا آب به مدت چند روز و یا حتی چند هفته در گوش شما گیر نموده باشد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟

اگر بعد از شنا و حمام کردن، آب وارد گوش هایتان می گردد می توانید از گوشگیر بهره ببرید.

راهکارهای خشک کردن و تخلیه آب از گوش

جاذبه

برترین راه برای زدودن آب از گوش این است که با جاذبه زمین آن را برطرف کنیم. سر خود را کج کنید و گوش آسیب دیده را به موازات زمین نگهدارید. کف دست را در مقابل گوش قرار دهید و چند ثانیه فشار دهید. سریع دستتان را بردارید. خلاءیی موقت شکل خواهد گرفت که آب را از گوش بیرون می راند.

با استفاده از گوش پاک کن آب گوش را با دقت پاک کنید. خمیازه کشیدن یا حرکتی مثل جویدن نیز می تواند با ایجاد فشار در گوش میانی و کش دادن مجرای گوش به بیرون راندن آب از گوش یاری کند.

توجه: از هندزفری استفاده نکنید.

دستگاه رطوبت ساز

هوای خشک، عفونت دستگاه تنفس فوقانی را بدتر می نماید و مانع درمان گوش درد و خارج شدن آب گوش می گردد. بنابراین برای اینکه درد خود را کاهش و تسکین دهید، آب را از گوش خارج و سلامت سینوس ها را بهبود بخشید، باید یک دستگاه رطوب ساز را در اتاق قرار دهید.

دقت کنید که مرطوب نماینده نزدیک گوش آسیب دیده باشد. مرطوب نماینده به شما یاری می نماید آب در گوش بصورت بخار خارج گردد. بعلاوه می توانید سونا بروید یا دوش آب گرم بگیرید. حتی می توانید یک بطری آب داغ نزدیک گوش آسیب دیده قرار دهید.

خمیازه

شاید این مورد در رابطه با نحوه خارج کردن آب از گوش عجیب باشد اما روشی موثر است. بعضی افراد که از آب مانده در گوش رنج می برند، با خمیازه کشیدن ساده می توانند آن را برطرف نمایند. گفته می گردد هر حرکت خمیازه، بر آب به دام افتاده در گوش تاثیر می گذارد و به شما یاری خواهد نمود تا آب را از گوش خارج کنید. اگر جابجایی آب را احساس می کنید، باید این کار را ادامه دهید.

جویدن

با اینکه جویدن همراه با گوش درد و آب رفتن در گوش سخت شده و باعث درد می گردد اما یکی از تکنیک های موثر برای خارج کردن آب درون گوش است. برای انجام این کار، به غذا احتیاج ندارید فقط باید تصور کنید چیزی را می جوید. در حال جویدن، باید سرتان را به سمتی که عاری از آب است بگیرید و سپس آن را به طرف دیگر متمایل کنید تا آب از گوش خارج گردد.

نکته موثری که اغلب بسیاری از مبتلایان انجام می دهند، جویدن آدامس است. جویدن آدامس باعث می گردد که آب سریع تر و آسان تر از گوش خارج گردد. گفته می گردد که اگر حرکت آدامس را با خم کردن سر ترکیب کنید، اثربخشی این روش درمان را افزایش خواهد داد.

پاک کردن گوش با دستمال

یک نکته ساده در خصوص نحوه بیرون راندن آب از گوش پاک کردن آن است. پاک کردن لایه خارجی گوش با دستمال یا حوله تمیز نرم به شما یاری می نماید که از آب و یا مایع موجود در گوش خلاص شوید. باید سر را به سمت پایین خم کنید تا آب خارج گردد. نباید پارچه یا حوله را داخل گوش فشار دهید چون باعث می گردد آب به داخل گوش برگردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1402 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2423

به "علائم ماندن آب در گوش ؛ 5 روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش ، چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "علائم ماندن آب در گوش ؛ 5 روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش ، چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم ماندن آب در گوش ؛ 5 روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش ، چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید