عکس های رنگی از مراسم سلام نوروزی ناصرالدین شاه

به گزارش مجله سفرنامه دبی، در دوران حکومت چهار پادشاه نخست سلسلۀ قاجار، به تدریج مراسم سلام نوروزی گستردگی و شکوه بیشتری پیدا کرد و آیین ها و مناسک آن جزئیات بیشتری یافتند؛ جزئیاتی که اجرای آن ها با دقت و اهتمام ویژه ای دنبال می شد.

عکس های رنگی از مراسم سلام نوروزی ناصرالدین شاه

به گزارش فرادید؛ در مراسم سلام، درباریان، فرماندهان نظامی، سفرای خارجی و در بعضی موارد (خصوصا در زمان فتحعلی شاه) عده ای از مردم عادی حضور می یافتند و مطابق با رسومات دقیق نسبت به شاه ادای احترام نموده و نوروز را تبریک می گفتند.

این مراسم در دوران ناصرالدین شاه به اوج رونق و شکوه خودش رسیده بود. در این زمان جایگاه مخصوص هر چیزی به دقت از قبل تعیین شده بود؛ از محل قرار گرفتن قلیان مخصوص شاه گرفته تا جایگاه ایستادن درباریان در حیاط کاخ.

در اینجا عکس هایی با کیفیت از مراسم سلام در دوران ناصرالدین شاه قاجار را ملاحظه خواهید کرد. این عکس ها را به احتمال زیاد آنتوان سوروگین عکاس معروف دوران قاجار ثبت نموده است.

در عکس اول شخصی که جلو آمده و در حال عرض احترام و تبریک است عبدالوهاب نظام الملک است که نوۀ میرزا آقاخان نوری بود و مدتی سِمت وزیر لشکر را در اختیار داشت. در پس زمینۀ تصویر، در کنار درخت، تصویر کامران میرزا (با لباس سفید و شمشیر) و عزیزالسلطان ملقب به ملیجک دوم (نوجوانی که پشت سر کامران میرزا ایستاده) را می توان تشخیص داد.

در عکس دوم، تصویر خود ناصرالدین شاه را می توان دید که بر روی تخت مرمر جلوس نموده و در حالی که دارد عینک خود را روی صورتش جا به جا می نماید، به شخصی که در حال عرض تبریک است خیره شده. جمعیتی که در سمت چپ تصویر ایستاده اند ظاهرا بیشتر از خود مراسم توجهشان به عکاس جلب شده است.

در عکس سوم شخصی که در میانۀ تصویر و پشت به درخت ایستاده کامران میرزا پسر ناصرالدین شاه است که ظاهرا به خاطر شدت تابش آفتاب یک چشمش را تقریبا بسته و با چشم دیگر همچنان مراسم را دنبال می نماید! در سمت راست او نیز نظام الملک ایستاده است.

عکس چهارم نمایی کلی از مراسم را نشان می دهد؛ شاه در انتهای تصویر دیده می گردد؛ یکی از درباریان در مقابل او ایستاده و سایرین در راست و چپ حیاط کاخ صف کشیده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 2434

به "عکس های رنگی از مراسم سلام نوروزی ناصرالدین شاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های رنگی از مراسم سلام نوروزی ناصرالدین شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید