واکسیناسیون افراد بالای 80 سال این هفته تمام می گردد

به گزارش مجله سفرنامه دبی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسیناسیون افراد بالای 80 سال این هفته تمام می گردد و هفته آینده واکسیناسیون افراد 75 تا 80 سال و بعد از آن افراد 70 تا 75 سال انجام می گردد.

واکسیناسیون افراد بالای 80 سال این هفته تمام می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی روز شنبه پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه نمود: فاز یک واکسیناسیون کرونا در کشور برای نیروهای بهداشتی و درمانی تمام شد و فاز دوم برای افراد بالای 80 ساله آغاز شده است. امیدواریم تا خاتمه این هفته واکسیناسیون افراد بالای 80 سال را تمام کنیم از هفته آینده نیز 75 تا 80ساله ها و بعد از آن 65 تا 70 ساله را آغاز خواهیم کرد. سامانه ثبت نام واکسن کرونا نیز آماده است به زودی به مردم معرفی می گردد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای واکسیناسیون سالمندان فعلا نیازی به ثبت نام و مراجعه حضوری نیست. نیازی به مراجعه به سایت هم نیست و به وسیله تلفن و پیامک به مردم اعلام می گردد و اگر تا هفته آینده پیامک ارسال نشد، سامانه وزارت بهداشت برای ثبت نام سالمندان برای واکسن معرفی می گردد.

وی اضافه نمود: متوسط رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور 61 درصد و بیشترین اصنافی که پروتکل ها را رعایت نمی نمایند، سوپرمارکت ها، خواربار فروشی ها و نانوایی ها هستند.

رئیسی گفت: در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا بر شرایط بیماری کووید19 در کشورها مروری انجام شد و اعلام کردیم که نوع غالب ویروس کرونا در ایران ویروس جهش یافته انگلیس است که در کشور تاخت و تاز می نماید. حدود 80 درصد ویروس کرونا در ایران از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی است. ویروسی که سیستم بهداشت و درمان انگلیس را به زانو درآورد و بسیاری از کشورهای اروپایی را درگیر کرد.

وی اضافه نمود: در جهان انواع ویروس جهش یافته کرونا مانند ویروس انگلیسی، آفریقای جنوبی و هندی تاخت و تاز می نماید. متاسفانه هندوستان با شرایط نامناسبی روبرو است. سیستم بهداشت و درمان این کشور تقریبا ناتوان شده است امیدواریم این کشور هم سر و سامان بگیرد و بتواند بیماری را کنترل کند.

توقف فرایند افزایشی کرونا در 25 استان

سخنگوی ستاد ملی با کرونا ادامه داد: ویروس انگلیسی در ایران با سرعت بالای گسترش یافته است اما با همکاری مردم و به خصوص بازاریان آثار و شواهد خوبی داریم. در 25 استان کشور شرایط به ثبات رسیده است گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست اما فرایند افزایش یابنده متوقف شده است.

وی گفت: در 15 استان فرایند نزولی کرونا آغاز شده است. در 10 استان تقریبا به اوج بیماری رسیده ایم و انتظار داریم این هفته و هفته آِینده از ورودی بیمارستان ها کاسته گردد و این استان ها فرایند نزولی را طی نمایند.

رئیسی اضافه نمود: 6 استان هنوز فرایند نزولی را آغاز ننموده اند و باید مراقبت های بیشتری داشته باشند. گر چه بر اساس شواهد به اوج بیماری نزدیک شده اند. زمانی که قله و اوج بیماری می رسد اگر پروتکل ها به خوبی رعایت گردد یک هفته بعد سیر افزایش یابنده بیماری متوقف می گردد.

وی گفت: این 6 استان که هنوز باید به شدت اصولی بهداشتی و پروتکل ها را رعایت نمایند شامل تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان بلوچستان است که در روزهای آینده به اوج بیماری می رسند بعد شاهد فرایند نزولی در این استان ها خواهیم بود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت اضافه نمود: در استان های جنوبی به ویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با توجه به در معرض خطر بودن نسبت به ویروس های جهش یافته از جمله ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی باید بیشتر رعایت نمایند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 198 شهر در شرایط قرمز، 157 شهر نارنجی، 74 شهر زرد و 9 شهر آبی داریم، گفت: صرف نظر از اینکه ویروس های جهش یافته وارد می گردد یا نه کاری که باید انجام دهیم این است که همان توصیه های قبلی را انجام دهیم البته با وسواس و دقت بیشتری انجام گردد تا از گسترش ویروس های جدید در سطح استان و کشور جلوگیری کنیم. راه مبارزه با کرونا رعایت همان پروتکل های قبلی است.

رئیسی اضافه نمود: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور هنوز در حد مطلوب نیست و آنچنان که باید و شاید پروتکل ها رعایت نمی گردد. در بعضی استان ها خوب عمل نموده اند اما بعضی استان ها عملکرد ضعیف بوده است و در مجموع میزان متوسط رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور 61 درصد است.

ممنوعیت ورود خارجی ها از مرزهای شرقی

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: در جلسه امروز ستاد همچنین درباره تشدید مراقبت های مرزی تصمیم گیری شد و قرار شد ناجا تفاهمنامه ای با ارتش و سپاه ببندد تا برای کنترل مرز و عدم ورود اتباع خارجی به ویژه در مرزهای خراسن رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان اقدام گردد.

وی با اشاره به اینکه در هفته گذشته حدود 5700 نفر از اتباع خارجی که ورود غیر مجاز داشتند برگردانده شدند، اضافه نمود: بیشتر افرادی که غیر مجاز وارد می شوند از استان های شرقی هستند و 67 درصد آنها از مرزهای سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی وارد کشور می شوند.

رئیسی گفت: تصمیم دیگری که گرفته شد، ممنوعیت صدور مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان در بنادر است که به وسیله فرماندهی دریابانی و اداره گذرنامه انجام شد. بسیاری از نیروهای خدمه کشتی ها مربوط به هندوستان است و اگر این افراد مبتلا باشند و در مرزهای ایران پیاده شوند می تواند آسیب زا باشد و این افراد هم کنترل می شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه نمود: در هفته گذشته 310 هزار بازدید اصناف انجام شد، طرح تشدید بازرسی ها اجرا شد. در این بازدیدها 5200 صنف متخلف پلمب شدند. رعایت بعضی اصول پروتکل ها در اصناف ضعیف از جمله اینکه 38 درصد تهویه مناسب ندارند، 37 درصد مردم ماسک نمی زنند. 40 درصد مردم هم به خصوص در مترو ها و وسایل حمل و نقل عمومی فاصله گذاری را رعایت نمی نمایند.

وی گفت: میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز ورزشی 50 درصد است. باشگاه های ورزشی به علت تهویه نامناسب و فضای سربسته عامل انتقال بیماری هستند.

وی اضافه نمود: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در خاتمهه های مسافربری حدود 73 درصد است. بدترین جاها نیز از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی سوپر مارکت ها، خواربار فروشی ها و بعد از آن نانوایی هاست. امیدواریم با رعایت پروتکل ها شرایط مناسب تری داشته باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1804

به "واکسیناسیون افراد بالای 80 سال این هفته تمام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون افراد بالای 80 سال این هفته تمام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید