واکنش خانواده فرخزاد به ثبت خانه پدری فروغ

به گزارش تور دبی ارزان، بازماندگان خانواده فرخزاد با ابراز خوشحالی از ثبت ملی شدن خانه پدری فروغ فرخزاد، دوست دارند این خانه به موزه تبدیل گردد.

واکنش خانواده فرخزاد به ثبت خانه پدری فروغ

به گزارش تور دبی ارزان، پس از بلند شدن دوباره زمزمه های تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد در امیریه تهران توسط مالکان کنونی این خانه، و قول مساعد شهرداری برای جلوگیری از تخریب خانه و اعلام میراث فرهنگی مبنی بر ثبت ملی کردن آن، با گذشت حدود 50 روز، این خانه در فهرست آثار ملی ثبت شد.

مهرداد فرخزاد - برادر فروغ فرخزاد - با ابراز خوشحالی از این اتفاق، به تور دبی ارزان می گوید: من بیست و چند سال در این خانه زندگی کردم و خاطرات زیادی از آن جا دارم. خیلی وقت ها وقتی به جنوب شهر می روم ساعت ها با حسرت به این خانه نگاه می کنم. امیدوارم این خانه مالک شخصی نداشته باشد و موزه شود و من به آن جا بروم؛ هرچند بارها به این خانه رفته ام و صاحبانش از من پذیرایی نموده اند.

افسانه بیات - دختر پوران فرخزاد و خواهرزاده فروغ فرخزاد - نیز در واکنش به ملی شدن خانه پدری فروغ فرخزاد می گوید: این که میراث فرهنگی این خانه را به رسمیت شناخته، باعث خوشحالی من و فامیل من است. تا حدود 12-13 سالگی من در آن خانه بود. پدربزرگ و مادربزرگم و دایی و خاله ها آن جا بودند و بعد فروختند رفتند خیابان نادرشاه.

او درباره این که با توجه به تغییرات و الحاقات خانه، تبدیل کردن آن به حالت اولیه شدنی است یا خیر ، اظهار می نماید: من نمی توانم اظهار نظر کنم و فکر می کنم کار مسئله ای است. به هر حال فکر می کنم چارچوب خانه حفظ گردیده است. سال هاست آن جا را ندیده ایم اما بر اساس عکس هایی که از آن جا دیده ایم، چیزهایی حفظ گردیده و چیزهایی هم عوض گردیده؛ مثلا زیرزمین قبلا آب انبار بود و یادم می آید بچه که بودم خیلی از آن جا می ترسیدم، گویا الان حالت مسکونی به آن داده اند. خیلی دلم می خواهد خانه به حالت اولیه برشود و نمی دانم امکانش هست یا نه. اما به هر حال خانه را خیلی خوب می شناسم، در آن جا زندگی نموده ام و لحظه هایی از آن جا را به یاد دارم. گوشه به گوشه آن خانه را می شناسم و اگر روزی قرار باشد این خانه بازسازی شود حتما می توانم یاری کنم.

دختر پوران فرخزاد درباره انتظارش بعد از بازسازی این خانه می گوید: دوست دارم بعد از بازسازی، این خانه به موزه تبدیل شود. فکر می کنم این اتفاق (ثبت ملی شدن) به همین دلیل افتاده که آن جا به موزه تبدیل شود تا خانه فرخزادها برای آینده بماند.

همچنین دیانا قوقاسیان - همسر مهرداد فرخزاد - درباره حذف الحاقات خانه پدری فرخزادها و برگرداندن آن به حالت اولیه، می گوید: من روز بازدید از این خانه به آقای شهردار منطقه هم گفتم بازسازی هیچ کاری ندارد. تغییرات به قدری نیست که صاحب فعلی خانه فرخزاد می گفت. تغییرات در طبقه سوم و مقداری هم در حیاط بود. حذف الحاقات خیلی راحت تر از ساخت مجدد است.

او هم درباره انتظارش بعد از بازسازی خانه اظهار می نماید: برای من فرقی نمی نماید. به نظرم نه تنها این خانه بلکه خانه های دیگر هم باید حفظ شوند تا به عنوان خانه موزه و یا مرکز هنری از آن ها استفاده شود. چرا می خواهیم تخریب کنیم؟ چرا چیزی را برای نسل بعدی نمی گذاریم؟

به گزاش تور دبی ارزان، اوایل مردادماه زمزمه های تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد که تنها خانه باقی مانده از این شاعر است و در انتهای کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران قرار گرفته است توسط مالکان کنونی آن بلند شد. سپیده سیروس نیا معاون میراث فرهنگی استان تهران در آن موقع گفت: بعد از آنالیز اسناد اولیه، مالکیت این خانه برای پدر فروغ فرخزاد محرز گردیده و اقدامات اولیه برای ثبت ملی آن در دست انجام است. محمد شهرآبادی معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه 11 تهران هم در پی اخبار منتشرگردیده درباره تخریب خانه پدری فروغ فرخزاد گفت: هیچ گونه پروانه تخریب و نوسازی برای این خانه صادر نگردیده است.

همچنین حجت نظری - سخنگوی کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران - و نصرالله آبادیان - شهردار منطقه 11 تهران - 15 مردادماه همراه با تور دبی ارزان از این خانه دیدن و با مالکان آن گفت وگو کردند. در این بازدید مالک فعلی خانه از تغییرات انجام گردیده در آن گفت.

نظری نیز در این بازید اظهار کرد: خانه به زودی ثبت می شود و امیدوارم بعد از آن تملک صورت بگیرد. هفته گذشته به خاطر این که اسناد کامل نبود در کمیته ثبت مطرح نشد. به نظرم مدارک کافی برای انتساب این جا به فروغ فرخزاد وجود دارد.

با گذشت حدود 50 روز، روز سه شنبه (سوم مهرماه)، این عضو شورای شهر تهران از ثبت ملی این خانه اطلاع داد و گفت: با توجه به برخی الحاقات که در سال های گذشته توسط مالک به خانه پدری فروغ افزوده گردیده یا تغییراتی که در نقشه ایجاد گردیده، تغییرات با نظر کارشناسان برداشته خواهد شد و خانه فروغ به همان حال و احوال روزهایی که فروغ زندگی می کرد برمی شود.

علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز اعلام نمود: خانه پدری فروغ فرخزاد، شاعر معاصر ایرانی روز سوم مهر به شماره 32108 در فهرست آثار ملی ثبت شد. بسیاری از آثار فروغ فرخزاد در این خانه متولد گردیده، بنابراین این خانه علاوه بر بُعد تاریخی، دارای شئون ادبی و ملی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 123

به "واکنش خانواده فرخزاد به ثبت خانه پدری فروغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش خانواده فرخزاد به ثبت خانه پدری فروغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید