چشم طمع دولت به برداشت از صندوق توسعه ملی کشور را به لبه پرتگاه می برد

دبیر کل جامعه اسلامی دانشجویان گفت: چشم طمع دولت به برداشت از صندوق توسعه ملی کشور را به لبه پرتگاه می برد. هر چند که این دولت از انجام اقداماتی که کشور را به خطر می اندازد، هیچ ابایی ندارد.

چشم طمع دولت به برداشت از صندوق توسعه ملی کشور را به لبه پرتگاه می برد

محمد زادمهر، دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، گفت: یکی از بحران هایی که همواره در کشور داشته ایم بحران برنامه ریزی یا پیش بینی بوده که خسارت های زیادی نیز به بار آورده است؛ با این وجود در لایحه پیشنهادی بودجه سال 99 که به مجلس ارائه شده متاسفانه خلاء ها یا بهتر بگوییم غفلت های بسیاری وجود دارد؛ به گونه ای که معین نیست دولت با چه برنامه و هدفی این لایحه را ارائه کرده است.

وی افزود: باتوجه به سیاست فشار حداکثری و جنگ تمام عیار اقتصادی کشور در سال جاری و سال آینده شرایط نراقتصادی را از نظر اقتصادی نداشته و نخواهد داشت؛ بنابراین در این شرایط بودجه باید با دقت نظر و توجه به تمام بخش های تاثیرگذار بر معیشت مردم و بخش های اقتصادی بسته شود؛ اما ظاهرا در این بخش هم مانند دیگر بخش ها دولت صرفا شعار کار بلدی داده و هیچ اتفاقی در بودجه نیفتاده است.

دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: متاسفانه در لایحه بودجه اساسا به بحث اقتصادیات چه جلوگیری از فرار اقتصادیاتی در بخش های مختلف و چه کاهش یا حذف معافیت های اقتصادیاتی از جمله اقتصادیات سلبریتی ها که برای مردم در این شرایط معیشتی واقعا استخوان لای زخم است، توجهی صورت نگرفته است.

زادمهر با بیان اینکه اقدام خطرناکی که در لایحه بودجه اجرا شده، کاهش سهمیه صندوق توسعه ملی از فروش نفت است، افزود: دولت سال به سال چشم طمعش به صندوق توسعه بیشتر و بیشتر شده؛ با این وجود خالی شدن این صندوق که برای شرایط های بحرانی کشور است، قطعا کشور را به لبه پرتگاه خواهد برد. هرچند بسیار دیده شده این دولت از انجام دادن اقداماتی که کشور را به خطر می اندازد هیچ ابایی ندارد.

به گفته وی در شرایطی که دولت مدام از شرایط بحرانی و کسری شدید بودجه دم می زند، شاهدیم که در بودجه پیشنهادی صرفا بودجه دفاعی و بودجه نهاد هایی همچون صدا و سیما کسر شده؛ اما بودجه نهاد ریاست جمهوری افزایش هم داشته است. به هر حال این رویکرد نشان می دهد که برخی مراکز یا برای دولت اهمیت ندارند یا از بروز و ظهور آنها احساس خطر می کند.

زادمهر پیش بینی فروش اموال مازاد دولت در لایحه پیشنهادی را همان سیاست خصوصی سازی و چوب حراج زدن بی شرط و قانون به اموال دولتی دانست و شرح داد: خصوصی سازی از جمله سیاست های غلطی بود که جز نابودی ابر کار خانه های کشور و بیکاری کارگران مظلوم سرانجامی برای کشور نداشته است؛ البته دولت حتی پا را فراتر هم گذاشته وعلاوه بر کارخانه ها، مدارس و درمان را هم در راستا خصوصی سازی قرار داده است.

دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه در شرایط فعلی فروش نفت و درآمد حاصل از آن میسر نخواهد شد و قطعا در راستا کسری شدید بودجه قرار خواهیم گرفت؛ با این وجود آقایان خواستار مذاکره و تحمیل برجام 2 و 3 برای نجات کشور از شرایطی که خود ایجاد کرده اند خواهند شد، گفت: اخیرا در کمیسیون تلفیق گفته شده یا باید لایحه بودجه تصویب شود یا دولت استعفامی دهد به همین دلیل نمایندگان نیز عقب نشینی کرده اند. به هر حال سیاست دولت در 6 سال گذشته همین بوده است؛ یعنی آقایان هرچه خود می گویند درست است و هر فردی مخالف است بی شناسنامه است.

زادمهر افزود: با این سیاست ها و بودجه ای که ارائه شده، قطعا شاهد سالی به مراتب سخت و همراه با دغدغه های معیشتی بسیاری برای مردم خواهیم بود؛ با این وجود سال های آخر دولت آقای روحانی همه را به این نتیجه رسانده یا خواهد رساند که نه تدبیری هست و نه امیدی و آنچه تا به امروز گفته شده صرفا شوخی هایی بود که اتفاقا جدی شد و آقای روحانی رای آورد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 829

به "چشم طمع دولت به برداشت از صندوق توسعه ملی کشور را به لبه پرتگاه می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم طمع دولت به برداشت از صندوق توسعه ملی کشور را به لبه پرتگاه می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید