چینی ها هنوز کار خود را شروع نکرده اند

به گزارش تور دبی ارزان، درپی خروج توتال از کنسرسیومی که برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی تشکیل شده بود، طبق قرارداد توسعه، شرکت ملی چین (CNPC) جایگزین توتال شد و مدارک فنی را تحویل گرفت، اما آخرین اخبار حاکی از آن است که این شرکت هنوز کار خود را در فاز 11 شروع نکرده است.

چینی ها هنوز کار خود را شروع نکرده اند

به گزارش تور دبی ارزان، یکی از دستاوردهای برجام و معرفی قراردادهای جدید نفتی، امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با کنسرسیومی متشکل از شرکت فرانسوی توتال با سهم 50.1، شرکت چینی CNPC با سهم 30 درصد و شرکت ایران پتروپارس با سهم 19.9 درصد بود. این کنسرسیوم بعد از امضای قرارداد، کار خود را شروع کرد و طی زمانی که توتال در ایران فعالیت می کرد، اولین جکت فاز 11 پارس جنوبی توسط شرکت های ایرانی ساخته شد.

در ادامه، کار توتال در فاز 11 طبق زمان بندی پیش رفت، مناقصه برگزار گردید و این شرکت فرانسوی 90 میلیون دلار در فاز 11 هزینه کرد؛ اما با خروج ترامپ از برجام، فعالیت توتال در پارس جنوبی متوقف شد و هرچند مدیرعامل این شرکت از مذاکره با ترامپ برای ادامه فعالیت در ایران اطلاع داد و زنگنه - وزیر نفت - هم به توتال فرصت 90 روزه داد، اما این غول نفتی فرانسوی سرنوشتی جز خروج از فاز 11 نداشت.

از همان زمان که زمزمه های خروج توتال به گوش رسید، مسئولان نفتی بیان کردند درصورتی که توتال از قرارداد خارج گردد، طبق مفاد شرکت چینی جایگزین آن خواهد شد. شرکتی که به گفته غلام رضا منوچهری - معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت - مسئله ای در تامین سرمایه طرح ندارد. طبق اعلام مسوولان وزارت نفت، این شرکت چینی در زمینه تکنولوژی توانایی لازم برای بهره برداری از فاز 11 را دارد و فقط ممکن است در زمینه به کارگیری سیستم تقویت فشار که قرار بود توسط توتال صورت گیرد و الگوی سایر فازهای پارس جنوبی گردد، دچار مشکل گردد. البته تا رسیدن به این مرحله هنوز زمان زیادی باقی مانده است.

وزیر نفت در اواخر مردادماه بیان کرد که توتال به صورت رسمی قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی را ترک نموده است و علی کاردر - مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران - در آخرین گفت وگوی خود با تور دبی ارزان درباره خروج توتال از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی و جایگزینی CNPC با توتال شرح داد که این دو شرکت با یکدیگر جلسات فنی برگزار کردند و توتال اسناد فنی و مناقصه ها را به شرکت CNPC واگذار کرد. این شرکت چینی نیز بیان کرد که باید اسناد را یک بار دیگر آنالیز کند، زیرا توتال اسناد را طبق تکنولوژی، ابزار و توانمندی خودش آنالیز نموده بود. بر همین اساس به شرکت CNPC فرصت داده شد که اسناد و مدارک را آنالیز کند.

در این راستا در جدیدترین اظهار نظرها درباره آخرین وضعیت فعالیت این شرکت چینی، امیرحسین زمانی نیا - معاون وزیر نفت در امور بین الملل - در پاسخ به سوال تور دبی ارزان درباره فعالیت CNPC در فاز 11 پارس جنوبی گفت: CNPC هنوز کار خود را در فاز 11 پارس جنوبی شروع ننموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 157

به "چینی ها هنوز کار خود را شروع نکرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چینی ها هنوز کار خود را شروع نکرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید