حذف ارز 4200 تومانی واردات برنج، ارز نیمایی هم نمی دهند

به گزارش تور دبی ارزان، رئیس انجمن واردکنندگان برنج با ارسال نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی ضمن انتقاد از حذف ارز 4200 تومانی واردات برنج، نسبت به تبعات تخصیص قطره چکانی ارز نیمایی در این زمینه هشدار داد.

حذف ارز 4200 تومانی واردات برنج، ارز نیمایی هم نمی دهند

به گزارش گروه اقتصادی تور دبی ارزان، رئیس اتحادیه واردکنندگان برنج در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی از عدم اختصاص ارز برای واردات برنج انتقاد کرد. متن نامه به این شرح است:

جناب آقای دکتر همتی

ریاست محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احتراماً، مستحضرید علی رغم اهمیت تأمین کسری برنج کشور از محل واردات برای مصرف شش دهک اقشار آسیب پذیر کشور و همچنین تأکید مراجع ذیربط برای ادامه تأمین ارز 4200 تومانی برای این مهم، متأسفانه با مقاومت بانک مرکزی و عدم تأمین ارز برای حدود 500 هزار تن کالای رسوبی از بهمن ماه 98، در اردیبهشت ماه 99 تغییر گروه کالایی برنج انجام شد.

در جلسات کارگروه محترم تنظیم بازار کشور برای رفع بلاتکلیفی محموله های برنج رسوبی بر الویت تخصیص ارز نیمایی تاکید گشت و وارد کنندگان با توجه به تحمیل هزینه های انبار داری و دموراژ از فروشندگان خارجی خود مجدداً مهلت گرفته تا تعهدات خود را از محل ارز نیمایی انجام دهند.

متاسفانه بانک مرکزی با تخصیص ارز نیمایی به صورت قطره چکانی و توقف آن مجددا این صنعت را با چالش جدی روبرو نموده، علاوه بر هزینه های انبارداری، دموراژ، تهدید فساد و آسیب به سلامت محموله ها بر اثر گرما در بنادر و همچنین تهدید عودت محموله ها توسط فروشندگان خارجی به دغدغه های جدی تبدیل شده، حال آن که تنها مسئول و مرجع تصمیم گیری برای تخصیص ارز در کشور بانک مرکزی است، ادامه بلاتکلیفی و تهدید امنیت غذایی کشور و صنعت واردات برنج به عنوان دومین کالای استراتژیک کشور، هیچ دفاع و بهانه ای را باقی نمی گذارد، به نظر می رسد در صورت عدم تأمین منابع ارز نیمایی، بلافاصله سایر روش های اجرایی و امکان پذیر می بایست در دستور کار قرار گیرد.

عدم تصمیم گیری و پاسخگویی به این صنعت که کارنامه درخشانی در تأمین نیاز سبد غذایی اقشار ضعیف جامعه در سنوات قبل داشته اند و سهم قابل توجهی در اشتغال زایی از مرحله ورود محموله ها به کشور تا توزیع آن را دارند امری ناصواب است که آثار زیان بار آن غیر قابل جبران خواهد بود و مسئولیت آن تنها متوجه آن مجموعه محترم می باشد.

با تجدید احترام

عباس توکلی

رئیس انجمن

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1210

به "حذف ارز 4200 تومانی واردات برنج، ارز نیمایی هم نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز 4200 تومانی واردات برنج، ارز نیمایی هم نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید