خبرنگاران چرا سالمندان باید در اولویت واکسیناسیون کووید 19 باشند؟

به گزارش تور دبی ارزان، تهران- خبرنگاران- نتیجه یک مطالعه بین المللی نشان می دهد مناسب ترین شیوه توزیع واکسن کووید 19 این است که افراد سالمند در اولویت قرار گیرند تا میزان مرگ و میر ناشی از این همه گیری کاهش یابد.

خبرنگاران چرا سالمندان باید در اولویت واکسیناسیون کووید 19 باشند؟

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات اطلاعات جمعیتی کشورهای مختلف به همراه اطلاعات به روز شده مربوط به شهروندانی که به بیماری کووید 19 مبتلا شده اند، اطلاعات مربوط به سرعت انتشار ویروس، اطلاعات مربوط به سرعت توزیع واکسن و میزان اثرگذاری واکسن برای توسعه یک مدل کامپیوتری مورد استفاده قرار گرفت.

در این مدل سازی پنج سناریوی متفاوت را که در هر یک از آن ها گروه های مختلفی از شهروندان در اولویت واکسیناسیون قرار داشتند، شبیه سازی شد.

گروه های مورد استفاده در این سناریوها شامل گروه بچه ها و نوجوانان، گروه بزرگسالان 20 تا 49 ساله و گروه بزرگسالان 60 سال به بالا بودند و آخرین سناریو شامل تزریق واکسن بر اساس تقاضای هر شخص با هر سن و سال تا زمان اتمام منابع واکسن بود.

به گفته محققان در اغلب کشورهای مورد مطالعه، قرار دادن افراد بالای 60 سال در اولویت، موجب حفظ جان تعداد بیشتری از شهروندان شد. بر اساس این تحقیقات، سن مهم ترین ابزار پیش بینی میزان آسیب پذیری در برابر کووید 19 است و افزایش سن موجب افزایش احتمال مرگ در اثر این بیماری می شود.

با توجه به این آمار و مدلسازی رایانه ای از مرگ و میر ناشی از کووید 19، سالمندان در تمام نقاط باید در اولویت واکسیناسیون قرار گیرند.

با توجه به محدودیت واکسن، تصمیم گیری صحیح در مورد اولویت دریافت کنندگان بسیار حائز اهمیت است و انتظار می رود که پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی، سالمندان، معلمان و کادر آموزشی، افسران پلیس، آتش نشانان، کارمندان صنعت حمل و نقل و افرادی که در فروشگاه های دارویی و مواد غذایی کار می کنند در اولویت باشند.

به گزارش خبرنگاران ویروس کرونا موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر 2019 میلادی (24 آذر 1398) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.

ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 میلادی (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.

تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه 21 اسفندماه 98 در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را همه گیر جهانی شناسایی و اعلام می کند.

شرکت فایزر آمریکا روز 19 ابان ماه 1399 اعلام نمود که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا 90 درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

انگلیس اولین کشوری است که واکسن کووید 19 فایزر را تایید و شروع به واکسیناسیون کرد.

گزارش کامل این تحقیات در نشریه Science منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1632

به "خبرنگاران چرا سالمندان باید در اولویت واکسیناسیون کووید 19 باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چرا سالمندان باید در اولویت واکسیناسیون کووید 19 باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید