دولت برای افزایش باروری باید هزینه کند خبرنگاران

به گزارش مجله سفرنامه دبی، مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت گفت: افراد زمانی به فرزندآوری فکر می نمایند که از نظر مالی و اجتماعی در رفاه باشند و در شرایط معیشتی خود به چشم انداز مطلوب برسند.

دولت برای افزایش باروری باید هزینه کند خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، برنامه روزنه با موضوع آمار هشداردهنده کاهش نرخ باروری در سال 99، در ارتباط تلفنی با دکتر فریده فراهانی خلج آبادی (مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت کشور) از شبکه رادیویی تبادل نظر روی آنتن رفت.

فریده فراهانی خلج آبادی در مصاحبه تلفنی با برنامه روزنه گفت: ارزیابی باروری کل یکی از مهم ترین شاخص های اندازه گیری فرایند رشد باروری در کشور است.

وی افزود: آمار باروری کل نرخ متوسط فرزندآوری یک خانم - توانمند برای بارداری - را تعیین می نماید.

مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت با اشاره به سطح جانشینی فرزند در جامعه، ادامه داد: بیشتر کشور ها نرخ 1/2 دهم فرزند به ازای هر زن توان مند در باروری را نرخ مطلوب باروری می دانند.

وی افزود: ما در سال گذشته در بعضی از استان های ایران نرخ هایی پایین تر از حد معمولِ سطح جانشینی فرزند در جامعه را تجربه کردیم.

فریده فراهانی خلج آبادی با بیان این که آمار باروری در تمام کشور ها رو به کاهش است، گفت: بر اساس مطالعات اجرا شده موضوع تاخیر در ازدواج مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری است.

وی افزود: متاسفانه بسیاری خانم های ایرانی در دوران قبل از تشکیل زندگی مشترک به سنِ مطلوب باروری توجه نمی نمایند و به طور مستمر تاریخ ازدواج را به تاخیر می اندازند.

مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت توضیح داد: فرزندآوریِ دیرهنگام باعث می گردد تا زوجین تمایلی به تولد فرزند دوم نداشته باشند.

وی با اشاره به این که خانم ها بعد از 40 سالگی با ناباروری ثانویه روبرو می شوند، بیان کرد: بیشتر خانم ها در سنین 40 تا 45 سال به اندازه یک خانم 25 تا 35 ساله شانس باروری دارند.

فریده فراهانی خلج آبادی تاکید داشت: در حالت کلی شانس باروری با افزایش سن رابطه معکوس دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه روزنه گفت: افراد زمانی به فرزندآوری فکر می نمایند که از نظر مالی و اجتماعی در رفاه باشند و در شرایط معیشتی خود به چشم انداز مطلوب برسند.

مدیرگروه جمعیت و سلامت موسسه مطالعات جمعیت با اشاره به این که بیشتر خانواده با تصمیم هوشمندانه نسبت به فرزندآوری اقدام می نمایند، گفت: تغییرات ساختاری و ارزشی در جامعه باعث شده تا زوجین قبل از فرزندآوری به موضوعات مالی توجه نمایند.

وی با اشاره به این که دولت برای افزایش باروری باید هزینه کند، بیان کرد: در زمانِ امروز بیشتر افراد با روحیه فردگرایی زندگی می نمایند و دوست دارند در عین برخورداری از زندگی و شغل خوب، نسبت به فرزندآوری اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1767

به "دولت برای افزایش باروری باید هزینه کند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برای افزایش باروری باید هزینه کند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید