سیگار؛ تنها محصولی که ارزان است و صف هم ندارد تحریم هم نیست!

به گزارش مجله سفرنامه دبی، معاون بهداشت وزارت بهداشت آمار های مصرف و همچنین عوارض جبران ناپذیر استعمال سیگار و قلیان را تشریح کرد و گفت: چگونه ما در همه چیز تحریم هستیم، به جز تنباکو و سیگار و خیلی راحت می آیند و فراوری می نمایند و کسی هم با آن ها کاری ندارد.

سیگار؛ تنها محصولی که ارزان است و صف هم ندارد تحریم هم نیست!

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، علیرضا رییسی در نشست خبری ویدیو کنفرانسی، گفت: دهم مرداد ماه به عنوان روز ملی دخانیات اعلام می گردد و در کشورمان یک هفته را به عنوان هفته ملی بدون دخانیات اعلام می کنیم که از چهار تا دهم خرداد ماه سال جاری این هفته را در جهت آگاهی رسانی و اطلاع رسانی به مردم در زمینه مضرات سیگار و دخانیات برگزار می کنیم. طی چند سال اخیر مصرف قلیان در کشور 40 درصد افزایش داشته است که هم سن مصرف را کاهش داده و هم در خانم ها میزان مصرف بالا رفته است.

ویگفت: شعار سال جاری تعهد به ترک دخانیات است که ما بیشتر بر روی قلیان متمرکز می شویم. زیرا نادیده دریافت بحث قلیان دارد آسیب می زند. از آن طرف تنباکو های معطر و معسلی که به کشور وارد و مصرف می گردد که خودش عاملی برای تبلیغ و استفاده از دخانیات است.

وی اضافه کرد: جای تاسف دارد که بگویم علی رغم اینکه در سال 1396 از دیوان عدالت مصوبه داریم که بر اساس آن واردات تنباکو های معطر و معسل ممنوع است، اما این رای هنوز روی زمین مانده و اجرا نشده است؛ بنابراین حتما باید در مقابل مافیای دخانیات ایستادگی کرد و این قانون بر زمین مانده را حتما باید اجرا کرد. به هر حال رای دیوان عدالت لازم الاجرا است که متاسفانه هنوز صنعت این کار را انجام نداده و بسیار از این موضوع گلایه مندیم.

رییسی ادامه داد: علاوه بر این علی رغم اینکه هشدار می دهیم که تنباکو های معطر و معسل خودشان عامل تبلیغ مصرف و اشتیاق جوانان برای مصرف قلیان است، برنامه هایی در کار است که حتی می خواهند این تنباکو ها را در کشور فراوری نمایند. این واقعا جای تاسف دارد و باید از آن جلوگیری کرد. همه می دانیم که دخانیات، سیگار و قلیان چقدر آسیب می زند. باید توجه کرد که اکنون حدود یک سال و نیم از شیوع کرونا در جهان می گذرد و طی این مدت 3.5 میلیون نفر را در جهان کشته است، اما دخانیات سالانه 8 میلیون نفر را می کشد. جهان در مقابل کرونا چه می نماید و کل جهان را مشغول خودش نموده، در صورتیکه مافیای دخانیات خیلی راحت در سطح جهان کارشان را انجام می دهند، سالانه 8 میلیون مرگ اتفاق می افتد و آن ها کارشان را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه مصرف نمایندگان دخانیات در کشور 8 میلیون نفرند که خسارت زیادی به کشور وارد کردند، گفت: به طوری که هزینه های مستقیم بخش سلامت ناشی از این موضوع سالی 40 هزار میلیارد تومان است که عدد بسیار بالایی است. هزینه های غیر مستقیم آن اعم از کارافتادگی، معلولیت ها، بیماری های مزمن و... و؛ و از طرفی بحث دالی و عمر از دست رفته، این هزینه ها بسیار بالاست و شاید معادل 70 تا 90 هزار میلیارد تومان است؛ بنابراین مجموعا حدود 130 تا 140 هزار میلیارد تومان دخانیات در کشور ما هزینه وارد می نماید که حدود 20 تا 25 هزار میلیارد هم گردش اقتصادی در حوزه دخانیات است که پول به جیب می زنند و از طرفی 130 تا 140 هزار میلیارد تومان به مملکت آسیب می زنند.

رییسی گفت: حال در نظر بگیرید که در کشور های دیگر تویوتا به عنوان یکی از ماشین های خوب ژاپن است که سال به سال هم ارتقاء می یابد، اما سهم ما از ژاپن در صنعت شرکت GTI است که وینیستون در کشور ما فراوری می نماید. یعنی به جای اینکه از تکنولوژی ژاپن در راستای رفاه مردم و توسعه کشور استفاده کنیم، در ایران، ژاپن سیگار وینیستون باکیفیت فراوری می نماید که سریع تر آدم را بکشد. این ها را باید مدنظر قرار داد. در عین حال شرکت بریتیش امریکن توباکو، شرکت انگلیسی-آمریکایی توتون در ایران. شما یک مرغ KFC نمی توانید در این مملکت باز کنید و می گویند، چون آمریکایی است نباید وارد کشور گردد، بله نباید بیاید، زیرا خودمان مرغ داریم و در صف می ایستیم!. اما از آن طرف شرکت انگلیسی-آمریکایی در ایران توتون و تنباکو فراوری می نماید. همین سیگار کنت برای این شرکت است که در ایران فراوری می گردد. یا مثلا کره جنوبی، دیدیم به محض اینکه تحریم آمریکا آغاز شد، سامسونگ و ال جی همه رفتند و گفتند آمریکا تحریم می نماید، اما یک شرکت کره ای در ایران سیگار و تنباکو و... فراوری می نماید. مردم این ها را نمی دانند. چگونه ما در همه چیز تحریم هستیم، به جز تنباکو و سیگار و خیلی راحت می آیند و فراوری می نمایند و کسی هم با آن ها کاری ندارد.

رییسی گفت:تا خاتمه سال 1399 در کشور سالی 59 میلیارد نخ سیگار داریم فراوری می کنیم. این ها باید مشتری داشته باشند و اکنون دنبال جذب مخاطب کشور هستند. در کشور 55 میلیارد نخ سیگار مصرف می گردد. جالب است که تنها محصولی که در ایران فراوری می گردد، ارزان است و صف هم ندارد، سیگار است. بسته بندی های زیبا و تمیز هم فراوری می نمایند. در بحث بسته بندی ما قانون داریم و به صنعت معدن و تجارت ابلاغ شد که بسته بندی ها ساده و یک دست باشد، اما می بینیم که جعبه های سیگار را زیبا می چینند و این جوان را جذب می نماید. این جزو دستورالعمل های جهانی است و ابتکار ما نیست، جهان دارد این اقدام را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در عین حال یکی از ارزان ترین سوغاتی ها در کشور ما سیگار است. این موضوعی است که با آن مواجهیم. هنوز در فیلم و سریال شاهد سیگار کشیدن قهرمانان فیلم هستیم. در حالی است که این کار ممنوع است. گویا در فیلم سیگار کشیدن نشان دهنده هوش، قدرت و استعداد است و یا اینکه اگر فردی دچار افسردگی است، گویا می تواند سیگار دستش بگیرد و بکشد.

این خبر تکمیل می گردد/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 1838

به "سیگار؛ تنها محصولی که ارزان است و صف هم ندارد تحریم هم نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگار؛ تنها محصولی که ارزان است و صف هم ندارد تحریم هم نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید