وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان خواهان فرصت دادن به دیپلماسی با ایران شدند

به گزارش تور دبی ارزان، خبرنگاران: وزرای خارجه فرانسه، انگلیس، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از کنگره آمریکا خواستند تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نکند.

وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان خواهان فرصت دادن به دیپلماسی با ایران شدند

با خرید تور آلمان ارزان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور دبی ارزان، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلستان؛ لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه؛ و فرانک والتر اشتان مایر، وزیر خارجه آلمان طی یک یادداشت مشترک که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد از نمایندگان کنگره آمریکا درخواست کردند که تا زمان ادامه مذاکرات هسته ای ایران از تصویب تحریم های بیشتر علیه تهران اجتناب ورزند.

این مقامات ارشد اروپایی نوشتند: توافق موقت ایران و گروه 1+5 در سال 2013 منافع مهمی داشت، از جمله توقف پیشرفت عناصر اصلی برنامه هسته ای ایران. اکنون ایران نسبت به قبل از مذاکرات فاصله بسیار بیشتری در کسب مواد شکاف پذیر دارد.

همزمان جامعه بین المللی دسترسی بیشتری به تأسیسات هسته ای ایران کسب کرد. در حالی که پیشتر بازرسان تنها هر چند هفته دسترسی داشتند، اکنون بازرسان آژانس بازرسی های روزانه از تأسیسات نطنز و فردو انجام می دهند و تأسیسات اراک نیز ماهیانه مورد بازرسی قرار می گیرد.

مزیت دیگر توافق موقت، فراهم کردن فرصت و فضای مذاکره برای کوشش در جهت حل و فصل بلندمدت موضوع هسته ای ایران است.

وزرای خارجه اروپایی در ادامه نوشتند: این پیشرفت بدون اجماع بین المللی درباره تهدید ناشی از برنامه هسته ای ایران و نیز اتحادی که بر اساس آن عمل کردیم، میسر نمی شد. جامعه بین المللی کنار یکدیگر رژیم تحریم هایی را ایجاد کردند که ایران را پای میز مذاکره آورد.

دیپلمات های ارشد اروپا با اشاره به اینکه اکنون آژانس به راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران ادامه می دهد، بیان داشتند: در مقابل، ما به تعهدات مان برای لغو محدود تحریم ها، پایبند هستیم. با این حال، رژیم اصلی تحریم ها را اعمال نموده و فشار را روی ایران نگه داشته ایم. در طول سال گذشته، شش کشور با مشورت یکدیگر و نیز متحدین نزدیک مان مذاکره را ادامه داده اند، تا ببینیم که آیا می توانیم به یک راه چاره جامع و پایا برای تهدید هسته ای ایران برسیم؟.

هدف ما واضح است، ما خواستار یک راه چاره جامع هستیم که هم حق مردم ایران برای دسترسی به انرژی هسته ای صلح آمیز را به رسمیت می شناسد و هم به جامعه بین المللی اجازه می دهد که عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای را راستی آزمایی کند. هر گونه توافق باید تمهیداتی عینی، قابل راستی آزمایی و بلندمدت ارائه کند که برنامه هسته ای ایران منحصراً صلح آمیز بوده و باقی خواهد ماند، هیچ چیز دیگری این تضمین را نمی دهد. هم اکنون نوبت ایران است که یک انتخاب استراتژیک بین همکاری بی سرانجام یا انزوای بیشتر انجام دهد.

مطمئناً، چالش های سختی پیشِ رو است، و تفاوت هایی حیاتی بین ایران و جامعه بین المللی وجود دارد که باید بدان ها پرداخته گردد. به همین دلیل است که مذاکرات را در امسال تمدید کردیم.

در این ارتباط، وظیفه ما این است که اطمینان حاصل کنیم بهترین فرصت برای موفقیت دیپلماسی پدید آمده است. ادامه فشار روی ایران با استفاده از تحریم های کنونی حیاتی است. اما اعمال موانع جدید در این مرحله حیاتی مذاکرات، شامل تحریم های هسته ای بیشتر علیه ایران، کوشش های ما را در یک بزنگاه حساس تخریب خواهد نمود. در حالی که بسیاری از ایرانی ها می دانند با غلبه بر انزوا و تعامل با دنیا چه دستاوردهایی خواهند داشت، بعضی دیگر در تهران با هر نوع توافق هسته ای مخالف هستند. ما نباید دلایل جدیدی در اختیار آنها قرار دهیم. تحریم های جدید همچنین می توانند ائتلاف بین الملی را که تحریم ها را این چنین مؤثر ساخته، دچار شکاف نمایند. قانون تحریم های جدید در این نقطه می تواند ما را به عقب براند.

وزرای خارجه فرانسه، انگلستان و آلمان در سرانجام می نویسند: آشکار می گوییم: اگر ایران تعهداتش را نقض کند و یا تمایلی برای دستیابی به یک تفاهم جامع و قابل راستی آزمایی که حداقل های جامعه بین المللی را برآورده می سازد، نداشته باشد، ما چاره ای جز افزایش فشار نخواهیم داشت. با این حال، برای اولین بار، شاید فرصتی واقعی برای حل و فصل یکی از تهدیدات امنیتی بلندمدت دنیا به وسیله صلح آمیز داشته باشیم. ما نمی توانیم اجازه دهیم این فرصت از دست رفته و یا کاری کنیم که پیشرفت مان را منحرف سازد. ما فرصتی تاریخی داریم که شاید دیگر نتوانیم مشابه آن را به دست آوریم. چشمان دنیا به روی ماست و ما باید تعهد خودمان را به دیپلماسی برای کوشش در جهت حل مسأله هسته ای ایران در مدت زمانی که معین نموده ایم، نشان دهیم. این مطمئن ترین جهت برای دستیابی به یک راه چاره جامع و پایا است که دنیا و منطقه را ایمن تر می سازد.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dubairo.ir شناسه مطلب: 883

به "وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان خواهان فرصت دادن به دیپلماسی با ایران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان خواهان فرصت دادن به دیپلماسی با ایران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید